Nenávistný obsah je vytlačován. Aplikace Parler dostala stopku od společností Apple, Google a Amazon

11. 1. 2021 | Petr Michl
Mobilní aplikace Parler byla prý využita i pro domlouvání útoku na americký Kapitol. Technologičtí giganti s platformami hostujícími mobilní aplikace ji rychle vyřadili. Je to špatná zpráva pro případnou „sociální síť Donalda Trumpa“.


Zdroj: Parler

Hranice toho, co je a není přípustné v sociálních médiích, se minulý týden výrazně posunuly. A navíc tu je nevídaný precedent pro to, na koho se vztahují. Poté, co byl nejprve dočasně a posléze na neurčito supspendován účet dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa Na Facebooku i Twitteru, se zdá, že výjimky neexistují. Myšlenkově spříznění jedinci s Trumpovými podporovateli, kteří se vydali na zteč sídla amerického Kongresu, tento krok pochopitelně nesli nelibě a svou komunikaci zesílili v alternativě: mobilní aplikaci Parler slibující svobodný projev bez jakýchkoliv omezení. Rychlý zákrok technologických gigantů nicméně ukázal, že minimálně ve světě mobilních aplikací to budou mít podobné projekty těžké. Parler ze svých ekosystémů pro stahování a koupi appek postupně vyřadily společnosti Google, Apple i Amazon.

„Byl to koordinovaný útok technologických gigantů za účelem zabití konkurence na trhu,“ uvedl CEO Parleru, Joe Martze, s podotknutím, že byli „příliš úspěšní příliš brzy“. Parler vznikl v USA v roce 2018 a podobá se v lecčem sociálnímu médiu typu Twitteru. Můžete sledovat jednotlivé uživatele, jejich příspěvky s textovým omezením 1000 znaků lze doplnit audiovizuálním obsahem. Příspěvky lze komentovat nebo přesdílet a „lajkovat“. Má prý 2,8 milionu uživatelů a dle vyjádření Marzeho pro Fox Business jde převážně o americké konzervativce.  


Zdroj: Parler / Google Play

Parleru jsou vyčítána velmi volná pravidla pro sdílený obsah. Washington Post informoval o tom, že on a další alternativní aplikace mohou být využity pro zorganizování dalších útoků v příštích týdnech. Některé z kontroverzních příspěvků, které se v Parleru vyskytovaly, si můžete prohlédnou v galerii následujícího tweetu.

Níže v detailu je výzva k dalšímu „washingtonskému setkání přátel Donalda Trumpa“ den před plánovanou inaugurací Joea Bidena do úřadu prezidenta, pochopitelně se zbraněmi a „v počtech, které žádná armáda nebo policie nemůže vyrovnat“.


Zdroj: Sleeping Giants / Twitter

Zmíněné hnutí Sleeping Giants má podobně jako v Česku například organizace Nelež za cíl přesvědčit společnosti, aby neinzerovaly v médiích podporujících nenávist, rasismus a fake news. Bylo značně úspěšné například v tom, aby se stovky značek (včetně BMW, Visa nebo Nestlé) zavázaly neinzerovat v online médiích typu pravicově konzervativního Breitbartu. Nyní v průběhu minulého týdne volalo po akci proti Parleru jmenovitě právě Apple a Google, které dlouho neváhaly.

Apple v sobotu 9. 1. při oznámení odstranění Parleru z App Store uvedl, že „vždy podporoval v rámci App Store reprezentaci různých úhlů pohledu, ale není na něm místo pro výhružky násilím a nezákonnými aktivitami“. Google se odhodlal ke stejnému kroku dokonce o den dříve v pátek 8. ledna s „vědomím pokračujícího publikování příspěvků na Parler s cílem podnítit násilí ve Spojených státech“.

Aplikace na Androidu jdou obejít skrze „sideload“ mimo Google Play, na zařízeních od Apple to ovšem znamená konečnou pro Parler i v rukách IT zběhlých uživatelů.

Menším, ale také potenciálně citelný zásahem, pro Parler je jeho odstranění z platformy Amazonu. To bylo de facto vyžádané částí jeho zaměstnanců sdružujícími se v organizaci Amazon Employees For Climate Justice.

„Twitter pomohl Demokratické straně v ukradení voleb a nyní umlčuje vše, co řekne Trump. Řekněte všem, co znáte, aby šli na Parler,“ prohlásila minulý týden Laura Loomer svým 687 tisícům followerům na Parleru. Mimochodem pro své provokativní příspěvky plné fake news ji byl v roce 2018 zablokován její účet na Twitteru. Parler ovšem není aplikací, která by se stala nejbližším přístavem pro americké pravicové konzervativce, až po suspendaci Trumpova účtu Facebookem a Twitterem. Senátor Ted Cruz ji propagoval od okamžiku, kdy loni Twitter začal označovat štítky sporný obsah.  

Nebezpečí pro „Trumpovu sociální síť“

Zhrzenost Donalda Trumpa už mnohokrát dohnala k vyjádření, že si zbuduje něco vlastního a lepšího. Loňské prezidentské volby v jeho očích zdiskreditovaly jím do té doby oslavovanou televizní stanici Fox News. Vitriol proti Twitteru i Facebooku začal lít už na podzim jen, co mu byl poprvé zobrazen některý příspěvek jako fakticky sporný. Již delší dobu se spekuluje o tom, že by si mohl zbudovat televizní stanici jako vlastní komunikační kanál, který by mu pomohl zůstat na očích svých více než 70 milionů voličů pro další prezidentské volby. V našich končinách zkoušených pořady Jaromíra Soukupa si umíme představit, jaká by byla její programová skladba.

Po událostech minulého týdne se pochopitelně objevily i dohady o jeho vlastní sociální síti. Příklad Parleru s téměř 3 miliony uživatelů naznačuje, že desítky milionů oddaných uživatelů by sociální médium spojené přímo s Trumpem získalo bez problémů. Vyobcování Parleru nicméně naznačuje, že „vlastní píseček“ by takové sociální médium mělo jen ve webové verzi. Ve světě mobilních aplikací, které jsou pro úspěch sociálních médiích klíčové, mohou technologičtí giganti tahat za delší konec.

Zdroje: BuzzFeed News, CNET

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.