Online filmy předstihnou letos DVD i Blu-ray disky

3. 4. 2012 | PeMi
Stahování či půjčení filmů online vytlačuje jejich fyzické nosiče. Skončí DVD a Blu-ray disky stejně jako videokazety?

Trh USA je velmi často ukazatelem příštích globálních trendů, i proto je radno brát v potaz s ním spjaté prognózy. Výzkumná agentura IHS Screen Digest předpokládá, že v tomto roce američtí spotřebitelé poprvé utratí za stahování či půjčení videa online více než za filmy, seriály, dokumenty a další formáty na DVD či Blu-ray discích.

 

Agentura říká, že v roce 2011 američtí spotřebitelé zhlédli 1,4 miliardy online filmů. V roce 2012 předpokládá nárůst na počet 3,4 miliardy. Oproti tomu zhlédnutí fyzických disků zahrnujících DVD, Blu-ray i archivní VHS poklesne letos z 2,6 miliardy na 2,4 miliardy kusů.

Screen Digest do své kategorie online filmů zahrnuje filmy stažené ze služeb jako Apple iTunes, jednorázově zpoplatněné streamování filmů dostupné například na Amazon Prime i služby, kde se platí za přístup k databázi streamovaného videoobsahu předplatné na určitý časový úsek – dobrým příkladem je třeba Netflix Instant. Právě poslední zmíněná forma bude prý na největším vzestupu. Poskytovatelé online obsahu Amazon, Apple, Netflix na ni také nejvíce sází a rozšiřují svoji nabídku.

 

Původcem obecného trendu jsou i vlastníci tabletů. Podle společnosti comScore téměř polovina jejich amerických uživatelů na nich sleduje dlouhometrážní filmy či díly seriálů alespoň jednou měsíčně. Dle eMarketer se v USA počet diváků online filmů zvýšil z 27,9 milionů v roce 2010 na 59,6 milionů v roce minulém. V tom letošním má pak počet diváků narůst o dalších 27 %. Sílu tohoto trhu tak nelze podceňovat. Prodejny a půjčovny DVD a Blu-ray disků můžou být brzy stejnou raritou jako ty s „véháeskami“.
 

Zdroj: www.emarketer.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: