P&G opakuje úspěšný olympijský recept. Vzdává hold mámám podruhé

8. 1. 2014 | Petr Michl
Procter & Gamble opět děkuje mámám nejen vrcholových sportovců. Tentokrát za to, že je naučily znovu vstát, když spadnou

Po včerejším článku o plačtivých matkách od Old Spice tu máme další mámy od Procter & Gamble, korporace, pod kterou patří i zmíněná značka pánské kosmetiky. Ne, nejsme „mamánci". Pokračování jedné z nejúspěšnějších kampaní roku 2012 nazvané "Thank you, mom" zkrátka nejde opomenout. Reklama "Best Job" zveřejněná 100 dnů před olympijskými hrami v Londýně byla emotivní oslavou přehlížených hrdinek, žen, co budí ráno své děti na trénink a večer po nich perou propocené dresy. Stejný koncept je využit i při dvouminutovém spotu „Pick Them Back Up", který předchází olympijským hrám v Soči.

Důraz je kladen na překonávání pádů a malých překážek. Mámy vítězů učí své potomky odhodlání a to, že je důležité nevzdávat se. První půlminuta videa není tak silná. De facto v ní jen padají batolata v plenkách nebo předškolní děti na ledě a na sněhu – nic, co bychom neviděli tisíckrát, nic z čeho bychom se měli posadit na zadek jako mrňata na obrazovce. Postupným přesunem do sportu závodního a posléze až olympijského ovšem účinnost stoupá. Mámy se nervují v hledišti stadionů při utkáních a soutěžích, které zajímají de facto jen rodiče, i na těch „pod pěti kruhy". Se záběry olympijských oslav a objímání dojatých žen se svými potomky, pro něž byly oporou celou dobu, ovšem jihne srdce i těch nejzatvrzelejších cyniků.

Spot „Best Job" pro londýnskou olympiádu získal dva Zlaté a jednoho Stříbrného lva na Festivalu reklamy v Cannes, stejně jako Emmy za nejlepší reklamu. Podobná úroda cen se tentokrát nedá čekat, je to přeci jen ten samý koncept převedený na sníh a led. U široké veřejnosti ovšem funguje zcela bezpečně. Dojímání cílové skupiny se vyplácí. Nepůsobí jako okamžitý spouštěč nákupního chování, posiluje ovšem vztah k značce. Dle Reuters přinesla kampaň „Thank You, Mom" spojená s minulou olympiádou 500 milionů dolarů v obratu navíc. Zimní olympijské hry takový dopad mít nebudou, není to čistě globální událost jako hry letní. Možnost kampaň gradovat navíc není tak výrazná. Marketingové snahy spojené s Vánocemi totiž doznívají až do konce roku. I proto byl také spot nyní zveřejněn přesně měsíc před zahájením zimních olympijských her v Soči, zatímco reklama „Best Job" byla uvedena 100 dní před začátkem poslední letní olympiády.

Dá se očekávat další marketingové provázání kampaně napříč mnoha kanály. Už nyní bylo oznámeno, že Procter & Gamble zašle matkám všech 357 olympijských atletů 1000 dolarů, aby jim usnadnil přítomnost v Soči. Podobně jako v Londýně bude mít v olympijském parku P&G Family Home, kde poskytne rodičům atletů ten nejlepší servis, včetně kosmetických a kadeřnických služeb. P&G je oficiálním olympijským sponzorem až do roku 2020, díky svému skvělému marketingu ale může zůstat v myslích lidí „hrdým sponzorem maminek" i za tímto datem.

Tip redakce: Připomeňte si spot „Best Job" spojený s letními olympijskými hrami v Londýně, ale třeba i přidruženou kampaň „Raising an Olympian". V jejím rámci  v sérii online filmů nebyli hlavními hvězdami sportovci, ale mámy, jež je vychovaly. Obojí najdete v článku

Budování značky s mateřským citem - P&G oslavuje matky nejen olympioniků.

Zdroje: Reuters, Fortune, BusinessInsider

Štítky dokumentu: Budování značky

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: