Plaťte svým obličejem – ten je váš PIN

29. 7. 2013 | Petr Michl
Finský startup Uniqul má patentovanou platební metodu, při které vám stačí váš obličej – samozřejmě spárovaný s vaším bankovním účtem.

Finský startup Uniqul má patentovanou platební metodu, při které vám stačí váš obličej – samozřejmě spárovaný s vaším bankovním účtem. Bezkontaktní platební metody jsou mantrou bankovního segmentu posledních let, jejich prostředkem mají být bezkontaktní platební karty a především chytré telefony. Obojí vám nicméně mohou odcizit a poté použít. Ač jsou bezkontaktní platby, při kterých k platebnímu terminálu přiložíte k tomu určené zařízení a cena zboží se automaticky odečte, myšlené především na drobnější nákupy s doporučeným nastavením rozumného denního transakčního limitu, lidé mají z možnosti odcizení několikanásobně větší strach než u karet, u nichž je ještě nutné zadat PIN. Řešení startupu Uniqul by mělo tyto obavy rozptýlit.

Mechanismus je přitom velice jednoduchý. K potvrzení transakce v místě prodeje by mělo stačit podívat se do kamery, která identifikuje unikátní rysy zákazníka, na obrazovce terminálu pak potvrdit identitu a zamýšlený nákup zmáčknutím OK, a transakce by měla být v zápětí provedena. Odcizit někomu obličej je přitom samozřejmě mnohem obtížnější než si přivlastnit mobilní telefon nebo peněženku z kapsy.


Uniqul dle portálu FastCompany plánuje poněkud jiný byznys model, kdy budou terminály poskytovány prodejcům pravděpodobně zdarma. Zákazníci, kteří chtějí používat tuto platební metodu, ovšem zaplatí malý měsíční poplatek – 0,99 eura pro využívání v určeném geografickém okruhu o průměru 1-2 kilometry a 6,99 eura za využití kdekoliv. Samozřejmě je otázkou, nakolik zákazníci přijmou fakt, že poplatek nejde na bedra prodávajícího, jak je to obvyklé. Sporné je také, nakolik lákavá bude zpočátku prémiová verze za téměř 7 euro, dokud nebude k dispozici velký počet terminálů. Startup prý však začne v blízké budoucnosti s budováním sítě terminálů v Helsinkách a okolí.

Zdroje: mashable.com, www.fastcompany.com

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace Podpora prodeje

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: