Popularita knihoven roste. Jsou oblíbeným pozadím během videohovorů na Zoomu

31. 3. 2021 | Kristýna Vozková
Knihovna za zády se stala statusovým symbolem, kterým se můžete pochlubit během videohovorů. Existují už i služby, které vám dodají knihy „po metrech”, a udělají z vás tak intelektuála snadno a rychle.

Chcete během pracovních videohovorů na Zoomu působit extra intelektuálně? Pořiďte si domů pořádnou knihovnu. Zdá se totiž, že éra home officu opět přidala knihovnám na popularitě. Kdo by také chtěl den co den koukat na bílou zeď za kolegovými zády. Někteří využívají zátiší s knihami k získání určitého (byť i domnělého) sociálního statusu, pro jiné se jedná o čistě designovou záležitost a další je využívají k navození té správné pracovní atmosféry.  

Vybavit si reprezentativní domácí knihovnu větších rozměrů ale může trvat roky. Ve Spojených státech tak zaznamenaly společnosti prodávající či pronajímající knižní sestavy během posledních měsíců zvýšený zájem o své služby. Společnost Bookbarn International, jejíž knihovny se objevují v řadě scén z filmů a seriálů, zaznamenala nárůst tržeb v rámci soukromého sektoru a nejvíce zakázek se týkalo právě vybavení domácích pracoven. Generální ředitel společnosti Nick Bates uvedl, že jsou jeho zákazníci unavení z automatizovaných prostředí během videohovorů. „Někdy si objednají jen regál či dva, jindy celou velkou knihovnu,” dodal. 

Bookbarn International má k dispozici pro zákazníky milion knih rozdělených podle názvů, obsahu, ale také barvy a stylu přebalu. Na poličku tak prostě jen nasunete řadu knih, která vám dojde v krabici, a můžete se najednou stát vzdělancem, jenž má minimálně zdánlivě o určitém tématu pořádně načteno. 

Stejný trend zaznamenala i služba Books by the Foot, kterou poskytuje prodejce knih Wonder Book. I u nich poklesly poptávky po dekoracích kancelářských komplexů či hotelů a zvýšil se počet zakázek na vybavení domácích knihoven. Společnost dodává své knihy do kancelářských komplexů, obchodů, vyhlášených hotelů ve Washingtonu, D.C. i pro televizní vysílání. V roce 2010 například poskytla stanici NBC zhruba tři kamiony knih pro pořad „Meet the Press“.

Sklad pro službu Books by the Foot v americkém Fredericku poblíž hlavního města USA má rozlohu bezmála dvou fotbalových hřišť a obsahuje čtyři miliony knih, z nichž většina putuje právě do Washingtonu, D.C. Majitel Wonder Book a Books by the Foot Chuck Roberts uvedl, že objednávky do soukromých budov představovaly dříve 20 % tržeb, dnes je to již 40 %. 

 

Oproti velkým sestavám knih nyní dominují menší a zdá se, že vlivem karantény také roste zájem sestavy knih tematických. „Můžeme pouze číst mezi řádky, ale zdá se, že si lidé nyní objednávají knihy s úmyslem je skutečně číst, nikoliv jen vystavovat, ” dodal Roberts. Výhodou knihovních setů jako kulisy pro videohovory je dle jeho názoru to, že se uživatel vyhne nepříjemnostem spojeným s jeho osobními preferencemi. „Objedná si několik stop knih o literatuře nebo historii a kdyby si je někdo na videu přiblížil, vyhne se případným trapným okamžikům.”

 

V českých luzích a hájích obdobná služba zatím neexistuje. Pokud byste se ale rozhodli si vyzdobit svou vlastní knihovnu, máme pro vás několik tipů od zahraničních designérů. Jill Mastrostefano je kreativní ředitelkou a hlavní designérkou v mezinárodní agentuře PFour. I ona se v letošním roce podílela na projektování několika místností určených pro videohovory. „Pravděpodobně budeme mít objednávky na více knih kvůli tomu, co nazýváme 'Zoom pokoji'. Lidé zkrátka musí na videu vypadat dobře,” uvedla. V rámci své práce nejčastěji dodává barevně sladěné sety, ve kterých je možné tvořit i zajímavé obrazce pro další oživení interiérů. Seskupení knih podle barev je klíčové i podle další designérky, Celerie Kemble. Kromě toho radí, že oku nejvíce lahodí, pokud je regál s knihami umístěn přímo vedle oken. Dalším typem je pak zabalení knih do jednotného přebalu a vytvoření strukturované, ale barevně sjednocené plochy.  Nejdůležitější ale je v pracovně vytvořit tu správnou atmosféru, ve které se vám bude dobře pracovat.  A samozřejmě také ohromovat během videohovorů. 

Zdroje: bbc.cominquirer.com,  politico.com

 

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.