Proč nemohou dívky programovat? Protože buď menstruují nebo ovulují

24. 5. 2016 | Kateřina Tauchenová
Dívky, které se rozhodnou pro dráhu programátorek, musí bojovat s mnoha absurdními předsudky. Třeba, že nemohou programovat, protože mají menstruaci a prsa.

„Buď menstruuji nebo ovuluji, a proto nemám vůbec žádný čas na programování.“ Připadá vám to jako nesmysl? Nám také. Ale přesně takové nesmysly jsou předsudky, podle kterých je programování ryze mužský obor, ve kterém není pro ženy a dívky místo. A právě tento stereotyp se snaží vyvrátit nejnovější kampaň organizace Girls Who Code (Dívky, které programují). Protože být dívkou neznamená být „levá“ na techniku. Nebo máte jiný názor?

Kampaň s názvem „Why can´t girls code?(Proč dívky neumí programovat?) si velmi vtipným způsobem utahuje z předsudků, se kterými musí dívky v IT bojovat.  Jedna z dívek tak vysvětluje, že na programování nemá čas kvůli menstruaci, jiná říká, že „na monitor vůbec nevidí přes své dlouhé řasy,“ a další se pak na programování nemůže soustředit kvůli svým prsům. Její kamarádka pak dodává, že ona sice ještě prsa nemá, ale stejně se kvůli nim na programování nemůže soustředit. Zní to absurdně? Ano, ale přesně tak absurdní je předpoklad, že ženy nemohou být dobré programátorky.

Další videa ze série „Why can´t girls code?“ se pak věnují dalším ženským tématům. V prvním z nich se tak dozvíme, že největší překážkou pro programování je pro ženy menstruace. „Když krvácím, musím si chodit každou hodinu měnit tampon, a proto se nemůžu soustředit na programování,“ vysvětluje dívka ve videu. „Je těžké soustředit se na programování, když pořád brečíte,“ dodává jiná.

Video s všeříkajícím názvem „Boobs“ (Prsa) pak popisuje, jak těžké je pro dívky soustředit se na programování, když mají prsa. Přesněji řečeno, když se musí dívat na svá prsa. „Moje prsa jsou tak rušivým elementem. Musím na ně pořád koukat, Jsem v nich úplně ztracená,“ paroduje dívka ve videu mužskou představu toho, jak ženy svá prsa vnímají. „Zkoušela jsem všechno. Nosit volné mikiny, dokonce i techniku převodu hlasu na text. Nic nepomohlo,“ lamentuje jiná.

Poslední video ze série vysvětluje, že dívky nemohou programovat, protože jsou krásné. „Kvůli mým extra dlouhým řasám je vážně těžké udržet dlouho otevřené oči,“ říká dívka ve videu, zatímco její kamarádka má vedle klávesnice připraveno několik laků na nehty pro případ, že by si některý ze svých dlouhých nehtů zlomila. Což se ostatně na konci videa skutečně stane.

Kampaň „Why can´t girls code?“ navazuje na seriál „My Code“ (Moje programování), který organizace Girls Who Code spustila v dubnu na YouTube.

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.