Prohlédněte si loga olympiád. Které je to nejpovedenější?

10. 8. 2021 | Petr Michl
Pět propletených olympijských kruhů představuje jedno z nejznámějších světových log vůbec. Co ale loga samotných olympiád? Některá upadla v zapomnění a některá jsou výrazná dosud. Podívejte se na přehled olympijských log i výběr TOP 3 od uznávaných grafických designerů.

Právě skončená olympiáda v Tokiu byla opět událostí, na kterou upíral svou pozornost celý svět. A řekněme si upřímně, že to bylo po roce a půl pandemické situace zajímavější než sledovat „souboje států“ ve vývoji počtu nakažených a hospitalizovaných covidem-19. Ač toto onemocnění olympiádu zásadně ovlivnilo nejen ročním odkladem, ale i tím, že na většině disciplín nebyli přítomni diváci z řad veřejnosti, stejně byly tyto Hry pro mnoho lidí jakýmsi symbolem návratu do normálnosti. Olympijské hry obecně jsou plné symbolů a jedním z těch nejviditelnějších je i jejich logo, které patří mezi ta celosvětově nejznámější.

Olympijské logo v podobě 5 propletených kruhů navrhl v roce 1912 — tedy 16 let po konání první olympiády moderní historie — duchovní otec tohoto sportovního klání, baron Pierre de Coubertin. Často se říká o tom, že 5 kruhů symbolizuje 5 kontinentů. Jiné zdroje uvádí, že tato interpretace přišla až desítky let po vzniku loga a Coubertin se spíše nechal inspirovat logem jednoho z tehdejších ragbyových klubů. Sporu ale není o barevnosti kruhů. Šest barev (počítáme i s bílým pozadím) zahrnuje barvy vlajek všech zemí, které se v roce 1912 olympiády účastnily. „Zahrnuje modrou a žlutou barvu Švédska, modrou a bílou barvu Řecka, tříbarevné vlajky Francie, Anglie, Spojených států, Německa, Belgie, Itálie a Maďarska, žlutou a červenou barvu Španělska, stejně jako inovované vlajky Brazílie a Austrálie a vlajky starověkého Japonska a moderní Číny. Jedná se skutečně o mezinárodní znak,“ uváděl tehdy barevné schéma Pierre de Coubertin.

Olympijské logo a vlajka jsou stálicemi, každá olympiáda má ale poté vlastní logo, které většinou 5 do sebe propletených kruhů zahrnuje. Které je z nich to nejlepší? Pro rozřešení této značně subjektivní kategorie jsme požádali o pomoc dvě výrazné postavy grafického designu, Radka Siduna, a mezinárodní rozměr pak dodávají postřehy Matěje Vojtuše, nepřehlédnutelnou osobnost slovenské scény.

Než přejdeme k jejich hodnocení, pojďme si prohlédnout jednotlivá loga olympiád od roku 1924 pěkně chronologicky.

 

Paříž – letní olympiáda 1924

Lake Placid – zimní olympiáda 1932

 

Los Angeles – letní olympiáda 1932

 

Garmisch-Partenkirchen – zimní olympiáda 1936

 

Berlín – letní olympiáda 1936

 

Svatý Mořic – zimní olympiáda 1948

 

Londýn – letní olympiáda 1948

 

Oslo – zimní olympiáda 1952

Helsinki – letní olympiáda 1952

 

Cortina d’Ampezzo – zimní olympiáda 1956

 

Melbourne a Stockholm – letní olympiáda 1956

 

Squaw Valley, Kalifornie – zimní olympiáda 1960

 

 

 

Řím – letní olympiáda 1960

 

 

Innsbruck – zimní olympiáda 1964

 

 

Tokio – letní olympiáda 1964

 

 

Grenoble – zimní olympiáda 1968

 

Mexiko – letní olympiáda 1968

 

 

Sapporo – zimní olympiáda 1972

 

 

Mnichov – letní olympiáda 1972

 

Innsbruck – zimní olympiáda 1976

 

Montreal – letní olympiáda 1976

 

 

 

Lake Placid – zimní olympiáda 1980

 

 

1980 Moskva – letní olympiáda 1980

 

 

Sarajevo – zimní olympiáda 1984

 

 

Los Angeles – letní olympiáda 1984

 

Calgary – zimní olympiáda 1988

 

 

Soul – letní olympiáda 1988

 

 

 

Albertville – zimní olympiáda 1992

 

 

 

Barcelona – letní olympiáda 1992

 

 

Lillehammer – zimní olympiáda 1994

 

 

 

 

Atlanta – letní olympiáda 1996

 

 

 

Nagano – zimní olympiáda 1998

 

 

Sydney – letní olympiáda 2000

 

 

Salt Lake City – zimní olympiáda 2002

 

 

 

Atény – letní olympiáda 2004

 

 

 

Turín – zimní olympiáda 2006

 

 

Peking – letní olympiáda 2008

 

 

Vancouver – zimní olympiáda 2010

 

 

Londýn – letní olympiáda 2012

 

 

Soči – zimní olympiáda 2014

 

Rio – letní olympiáda 2016

 

 

Pchjongčchang – zimní olympiáda 2018

 

 

Tokio – letní olympiáda 2021

 

Peking – zimní olympiáda 2022

 

 

TOP 3

Které z log olympiád má nejvyšší kvalitu? Oslovili jsme odborníky, aby zvolili nejlepší trojici z jejich pohledu. Níže následuje představení odborníků a poté jejich výběr.  

 

Matěj Vojtuš

Slovenský grafický designer Matěj Vojtuš je absolventem oboru Tvorba písma a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl mimo jiné žákem níže uvedeného Radka Siduna.  Právě jeho nápaditá hra s písmem se odráží na plakátech, obálkách knih a časopisů, stejně jako třeba na grafice hudebních CD.  Jeho práci jste mohli vidět na například na brněnském bienále, kde vystavoval časopis X, na etiketě láhve piva Simulant, a za vizuál pro bratislavský festival BRAK vyhrál v roce 2018 Národní cenu za design. Loni pak stál za vizuálem Czech Design Weeku. Jeho práci najdete na MatejVojtus.com, nebo na jeho Instagramu.

 

Mnichov 1972

Kruhová špirála modrých slnečných lúčov, v kombinácii písmového systému Univers (univer) vytvára systém vizuálneho brandu letných hier v Mníchove 72’. švajčiarský štýl, purizmus a dokonalý systém posadený na grid v podaní šéf dizajnéra Otl Aichera. Neviditeľná mriežka v pozadí, definuje aj prepracovaný systém piktogramov, ktoré reprezentujú a pomáhajú identifikovať jednotlivé športy či štadióny aj bez slov. Promo plagáty pre jednotlivé športy používajú techniku „posterizácie“, tonálnej separácie farieb, vykreslenej bez Photoshopu ručne. Zaujímavé je aj to, že v rámci týchto hier, vznikol aj jeden z prvých olympijských maskotov v podobe pruhovaného jazvečíka menom Waldi (na obrázku níže, pozn. red.).


Zdroj: olympic.com

 

Sydney 2000

Olympiáda na prelomu tisícročia, horiaci dom Opery, entuziasticky sa vracajúce bumerangy, ktoré FHA Image Design balansuje nad tradičnými olympijskými kruhmi. Farebné ťahy štetca tak po modernisticky geometrickom prístupe predošlých ročníkov, priniesli zmenu a všade je prítomný odkaz na kultúrne dedičstvo austrálskych domorodcov. „Miléniový muž“ prilietajúc za doprovodu Kylie Minogue, sa štylizuje a morfuje do najrôznejších športových disciplín v systéme bumerangov, pardón piktogramov. Ježura, vtákopysk a vták Kookaburra sa stali maskotmi olympiády – endemity žijúce jedine na tomto svetadiele.

 

Londýn 2012

Absencia Union Jacku, farebné polygony, jahodová magenta podložená krikľavou žltou, to je návod na kontroverzné logo od štúdia Wolff Olins, vymykajúce sa „tradičnému“ duchu olympijských lôg. Ani muži s kruhmi na polokošeliach či početné petície verejnosti proti logu, nedokázali zastaviť túto výstrednú vizuálnu identitu. Písmo Klute od Alias Type sa stalo základom pre logo a pre písmo Headline, používané doplnkovo v rámci identity. Piktogramy športovcov vytvorené rozbitím tohto písma na fragmenty, a následne obtiahnuté nekonečne končiacimi ťahmi sú už na tom podľa mňa horšie. Temperamentná a nečakane nesúrodá identita odrážajúca kvality londýnskeho moderného a uponáhľadného mesta.

Štítky dokumentu: Budování značky
Sdílejte tento článek:
Podobné články: