První policejní podcast vzniká v Brně. Městští strážníci v něm boří mýty o své práci

18. 2. 2022 | Petr Michl
Švestky valí pecky… v překladu: městští strážníci přinášejí zajímavosti. A nově to dělají s pomocí stejnojmenného podcastu. Vzhledem k tomu, že jde o policisty z Brna, stojí jejich historky za to.


Zdroj: Městská policie Brno

Podcasty jsou poslední dva roky na neuvěřitelném vzestupu. Popravdě se ale do něj příliš nepouštějí veřejné instituce. Napravit se to rozhodla brněnská městská policie, která chce svým podcastem Švestky valí pecky ukázat činnost strážníků v úplně jiném světle. 

Audio pořad Švestky valí pecky přibližuje posluchačům odlehčenou formou ty nejzajímavější případy, představuje různorodá pracoviště i konkrétní zaměstnance. Strážníci mají ambici rozbourat rozšířené stereotypy o své práci a nahlížejí taky do historie.

Podcast je dostupný na Spotify i Apple Podcasts a vycházet bude jednou za čtrnáct dní. Liché epizody jsou delší a kromě rozhovoru s osobností zahrnují také krátké historické střípky. Ty chtějí moderátoři podávat atraktivní formou, aby upoutaly nejen Brňany a znalce města, ale i všechny ostatní bez ohledu na to, jestli jsou fanoušky policejní práce. Konec pořadu je poté věnován rubrice Bourák Ondra, kde se dostanou pod drobnohled nejrozšířenější mýty o práci městské policie. Často se jedná o připomínky, se kterými se strážníci skutečně setkávají při své práci. Nabroušený Ondra je tedy v pravém slova smyslu „člověkem z davu“, který dostává městskou policii pod palbu nepříjemných otázek. V aktuálním díle se ptá třeba na to, jestli musí lidé na výzvu městského strážníka doložit svou totožnost. Poslechněte si to, třeba vás překvapí, jak je to vlastně s povinností mít u sebe občanský průkaz.

Ve výše zmíněném díle je také rozhovor s vedoucím pořádkové jednotky Petrem Čermákem, který se před časem stal mediální hvězdou poté, co zneškodnil ozbrojeného útočníka holýma rukama.


Petr Čermák. Zdroj: Městská policie Brno

Kratší, sudé epizody shrnují zhruba v pěti minutách dynamickou formou dialogů pozoruhodné případy z poslední doby. Události to můžou být zábavné i závažné, ale téměř vždy kuriózní, jak se na pověst Brna sluší.

Název podcastu Švestky valí pecky odráží označení strážníků i policistů, o kterých se kvůli jejich modrým uniformám hojně mluví právě jako o švestkách. Zároveň z něj má být na první pohled zřejmé, že smyslem pořadu je pobavit. Slovo pecky je asociací k zajímavostem a senzacím.

Mluvčí městské policie a zároveň moderátoři Markéta Skřivánková a Jakub Ghanem si názvem částečně utahují i sami ze sebe. Ne náhodou totiž pojmenování vykrystalizovalo v době, kdy se na sociálních sítích objevovalo spojení Jirka jede žalmyTříslovné jméno podcastu je jeho parafrází a poukazem na to, že vyjádření veřejných institucí nemusejí být vždy taková, jaká čekáme. Jedná se vůbec o první český podcast oficiálně vydávaný některou z policejních organizací

Štítky dokumentu: Budování značky

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: