Reklama týdne: Taco Bell - Routine Republic

25. 3. 2015 | Petr Michl
Taco Bell chce strhnout tyranii McDonald's. V epické reklamě je svět Ronalda McDonalda vylíčen jako šedivý totalitní režim.Klient: Taco Bell

Agentura: Deutsch

Země: USA

Fast foodový řetězec Taco Bell spustil kampaň Routine Republic, která může být lehce tou nejambicióznější v jeho historii. V nové reklamě od agentury Deutsch vykreslil šedivý totalitní režim, jenž náznaky jasně odkazuje na McDonald's. Schválně hádejte, co symbolizuje vysvobození.

V dystopickém světě jsou paneláky, bahno a šeď obehnané vysokou zdí. Na vše dohlížejí klauni, kteří nápadně připomínají Ronalda McDonalda zbaveného barevnosti a oblečeného v něčem, co je podobné uniformám sovětských vojáků. Z veřejného rozhlasu je neustále opakováno nezáživným ženským hlasem, že tím nejlepším je rutina - stejná snídaně každý den. Houska je dobrá kulatá, nikoliv ve tvaru šestiúhelníku. Což je jen další náznak toho, že snídaňový McMuffin s vajíčky ohřátými v mikrovlnce není nic jiného než forma útlaku.

Ti uvědomělí se z něj chtějí samozřejmě osvobodit, a v druhé půlce spotu proto sledujeme útěk mladé dvojice za zvuku teenage punkové hymny odporu od skupiny Ramones, Blitzkrieg Bop. Další skvělou narážkou je překonání obdoby hradního příkopu, v kterém nejsou ostré kůly nebo medvědi, ale zabahněné plastové balonky, které naleznete u McDonald's v dětském koutku. Taky jste měli někdy strach, že vás pohltí jak tekutý písek? Tady je to reálná hrozba!Pak stačí už jen odhrnout propagandistický plakát a protáhnout se do veselejšího světa na druhé straně. V blízkém barvami prozářeném městě (ano, také máme pocit, že je reklama natáčená v České republice - pozn. red.) snídají všichni mladí zcela dobrovolně šestiúhelníkovou dobrotu od Taco Bell. „Kde jsou ostatní?"  ptá se jen tak mimochodem jedna z dívek na historickém náměstí uprchlíka. Odpověď zní: „Jsou na cestě!"

Zobrazovat konkurenci jako nudnou  šedivou totalitu není nic tak originálního, obzvláště pokud útočíte na dominantního hráče na trhu. Například nejspíš nejslavnější reklama všech dob od Applu z roku 1984, odkazovala na stejnojmenný Orwellův román. Tento vtip je nicméně  v produkční kvalitě hollywoodských filmových trháků. Vše je dotaženo do posledního detailu. V rámci kampaně byla dokonce vytvořena série propagandistických letáků a microsite BreakfastDefectors.com. S takto propracovanou kampaní je těžké s Taco Bell nesympatizovat. McDespot musí být svržen!Štítky dokumentu: Kreativní reklama
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.