Seriál Přátelé jinak! Chandler je HIV pozitivní a Joey se stěhuje

13. 10. 2022 | Lucie Životská
Co by udělal Joey, kdyby zjistil, že je Chandler HIV pozitivní? Kampaň organizace Casey House tuto situaci přetvořila díky využití deep fake technologie a editace desítek scén ze seriálu Přátelé. Vysloužila si za to zásah právníků Warner Brothers, ale také virální šíření a vítězství v PR Daily's Nonprofit Communications Awards.

Friends

PR Daily's Nonprofit Communications Awards se zaměřuje na kampaně zvyšující povědomí o důležitých, ale často nedostatečně financovaných nebo diskutovaných tématech. Tyto ceny jsou udělovány neziskovým organizacím, které vytvářejí vlivné komunikační kampaně a mluví o problematických tématech. Letos byl v kategorii „propagační nebo světová kampaň” oceněna torontská nemocnice Casey House, která se zaměřila na stigma panující kolem HIV pozitivních lidí.

 

Nevyřčené příběhy o stigmatu

Casey House, torontská nemocnice specializovaná na péči o HIV / AIDS nemocné, si dala za cíl bojovat proti stigmatu kolem HIV pozitivních lidí. A na pomoc si přizvala notoricky známý seriál Přátelé.

Celá kampaň, do které byl zahrnut také obdobný videoklip ze seriálu Kancl, je postavena na faktu, že nejtěžší na životě s HIV/AIDS je stigma, které tuto nemoc provází. Veřejné přiznání se k této nemoci totiž většině pozitivních zásadně mění život, a to vlastně více než samotná nemoc. Ztrácejí přátele, ztrácejí pracovní místa a přicházejí o vztahy.

Před vznikem videí byl proveden průzkum, ze kterého vyplynulo, že více než polovina dotazovaných se lépe sžije s tímto tématem, když zde hlavní představitelé budou jejich oblíbené charaktery ze známých seriálů. To jim pomůže se do všeho lépe vcítit. Toto byl tedy důvod, proč společnost Casey House využila oblíbené postavy ze dvou nejstreamovanějších seriálů všech dob, z Přátel a Kanclu.

V rámci marketingové strategie se zde pracovalo také s celebritami a influncery, kteří zvyšovali povědomí o tomto tématu. Mezi zainteresované známé osobnosti patřil například starosta Toronta John Tory nebo televizní moderátoři Colin a Justin.

Friends

 

Smutný Chandler a ještě smutnější Chandler

Celý příběh je velmi prozaický a jde přímo k jádru věci. Chandler se dozvídá, že je HIV pozitivní. Joe se od něj odstěhovává. Celé video končí posmutnělou scénou, kde je Chandler sám v opuštěném bytě.

Nosná myšlenka videa je tedy zřejmá, poukazuje na předsudky a snahu se od pozitivních lidí distancovat. Při tvorbě tohoto videa jeho tvůrci analyzovali více jak 236 epizod seriálu Přátelé, aby našli scény, které by bylo možné znovu sestříhat a vyfabulovat do nového (HIV) příběhu.

Přemýšlíte, zda byli do této kampaně zainteresováni také samotní herci? Nejspíš ne. Najati totiž byli imitátoři a dvojníci herců. Ti tedy doplňovali jak zvuk, tak i samotné obličeje jednotlivých postav. Vše pak bylo uhlazeno do finální podoby pomocí pokročilých IT technologií.

Ovšem osud této kampaně není jednoduchý. Torontská nemocnice musela stáhnout upravenou epizodu Přátel, protože obdržela stížnost od Warner Brothers. Stížnost se týkala autorských práv a ochrany duševního vlastnictví. Tedy bohužel na youtube toto video nedohledáte. Zhlédnout jej můžete jen na microsite www.losingfriendsawards.com.

Výsledek kampaně

Tato iniciativa ovšem u samotné kampaně nekončí. Po zhlédnutí upgradovaných videí seriálů 88 % dotázaných diváků uvedlo, že nyní soucítí více s lidmi žijícími s HIV.

Také navazující aktivita známých osobností vygenerovala velký ohlas. Jen během 48 hodin od zveřejnění vzniklo 254 příspěvků na sociálních sítích, které zasáhly více než 3,4 milionu lidí. V této návaznosti také vzniklo 92 stories s touto tématikou a mělo 200 milionů zobrazení během 24 hodin. A další pozornost světových médiích paradoxně poskytl zákaz videa od Warner Brothers.

Průzkum stále pokračuje, reagovat zde můžete na “novější” díly seriálu Kancl zde smashstigma.ca.

Zdroje: PRDaily, Ragan, Smash Stigma, Toronto Star 

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: