Solární elektrárně v Číně se dostalo globální pozornosti. Může za to panda

12. 7. 2017 | Petr Michl
Solární elektrárny jsou nevzhledné a mimo jejich funkčních výhod je těžké jejich výskyt v krajině milovat. Někdy stačí ale dobrý nápad a obří panda je na světě.

Solární elektrárny jsou v Česku vnímané poměrně negativně. Nejen kvůli do roku 2010 nadsazené výkupní ceně za elektrickou energii z nich, ale také kvůli jejich vizuální stránce. Jsou to divné pláty něčeho tmavého zakrývajícího velké plochy půdy. V Číně ovšem ukazují, že minimálně z pohledu svrchu mohou vypadat zajímavě.

Společnost China Merchants New Energy Group (GMNEG), jež patří mezi jedny z největších provozovatelů solárních elektráren v Číně, vystavěla novou ve městě Datong. Od tisíců jiných ji odlišuje to, že při pohledu z výšky připomíná čínské národní zvíře, pandu.

Její první fáze zahrnující stavbu elektrárny o výkonu 50 megawattů byla dokončena k poslednímu červnu tohoto roku a již dodává energii do domácností v severozápadní Číně. Fakta ověřující portál Snopes upozornil na to, že fotografie výše je vyrenderovaným plánem, nikoliv realitou. Dle snímku z dronu, který mu poskytli lidé z GMNEG, není skutečnost u pandy natolik černobílá a její reliéf je složen ze solárních panelů jednolité černé barvy. Přesto si zachovává jasnou rozpoznatelnost.

GMNEG má v úmyslu vytvořit i další elektrárny. Návrh jedné z nich můžete vidět níže.

 

Zařízení v Datongu vznikalo s podporou Mezinárodního rozvojového programu OSN (United Nations Development Program, UNDP) a jeho cílem je také šířit povědomí o výhodách obnovitelné energie. Proto je součástí elektrárny i výukové centrum zaměřené na děti.

Čistě z pohledu excelových tabulek a analýz nákladů a výnosů si v GMNEG odebrali na využitelné ploše metry čtvereční, kde mohly stát další energii a peníze přinášející solární panely. Děti ale určitě budou dlouhodobě jezdit raději na exkurze do „té elektrárny s pandou". Nemluvě o tom, že globální mediální pokrytí a zvýšení reputace společnosti není obvykle něco, co se dá zajistit jen zajímavým nápadem. V polích černé monotónnosti je ale i panda králem.

Zdroje: Business InsiderSnopes

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.