Spoluzakladatelé Googlu znovu na scéně. Schválili plán integrace chatbota do vyhledávání

25. 1. 2023 | Petr Michl
V Googlu bijí kvůli ChatGPT na poplach. Jeho zakladatelé Larry Page a Sergey Brin posvětili plán, který by měl odvrátit hrozbu vlastním řešením na podobném principu. Mělo by být jako doplněk k poli vyhledávání.


Zdroj: Stock photos on Shutterstock

Už v prosinci minulého roku deník New York Times citoval nejmenovaného manažera Googlu s tím, že jeho CEO Sundar Pichai vyhlásil ve společnosti „červený kód“. Údajně chodil po schůzkách a ptal se, jaká je strategie Googlu v oblasti AI a jak může reagovat na hrozbu ChatGPT od společnosti OpenAI. Nyní to samé médium uvádí, že Pichai povoloval do zbraně otce zakladatele.

Larry Page a Sergey Brin se měli objevit na schůzce nejvyššího vedení, aby schválili plány protireakce. Google vidí AI texty jako nebezpečnou škodnou, invazivní druh, který ho může poškodit. A třeba i změnit to, že lidé už své dotazy nebudou tolik „googlovat“, ale „ptát se AI“. I z toho důvodu lze se Google urychluje vývoj vlastních AI jazykových modelů. Jeho odpovědí by tak měl být vlastní chatbot podobný ChatGPT nabídnutý u klasického vyhledávání Googlu. Stát se tak má ještě tento rok.

New York Times k tomu říká:

„Od té doby, co se Page a Brin stáhli z každodenních povinností, nezasahují do chodu Googlu, uvedli dva lidé obeznámení s touto záležitostí... Až donedávna se ve vyhledávači příliš neangažovali. Již dlouho však usilují o zavedení umělé inteligence do produktů společnosti Google."

Je nutné upozornit, že konkurence v tomto ohledu rozhodně nespí. Bing patřící Microsoftu byl dlouho otloukánkem v konkurenci vyhledávačů. Vzhledem k tomu, že Microsoft je významným investorem OpenAI již od roku 2019, právě on by mohl mít brzy ChatGPT integrován jako jednu z možností vyhledávání. Server The information přišel se zprávou, že vylepšení Bingu umělou inteligencí má přijít již v březnu. Microsoft navíc v pondělí 23. ledna ohlásil další prohloubení tohoto partnerství.

Google vyhledávání nabízí celou paletu nejpravděpodobnějších odpovědí na vaši otázku. U části dotazů ji vytáhne z obsahu webů a předloží rovnou, umí to dobře třeba u textů písní nebo encyklopedických informací pokrytých Wikipedií. Právě Google představuje dlouhodobě nejlepší vyhledávač v tom, jak relevantní výsledky k dotazům dokáže přiřadit.

ChatGPT dá koherentní odpověď na otázku v souvětích. Je to, jako kdyby s vámi skutečně mluvila inteligentní bytost. Problémem ovšem zatím je, že někdy si vymýšlí a tváří se u toho etrémně přesvědčivě. ChatGPT v tuto chvíli operuje jen s informacemi z internetu do roku 2021 a je od internetu odpojen. Jakmile dokáže s větší přesností online přehrabovat veškeré informace na webu, může být ještě vážnějším ohrožením vyhledávačů, včetně Googlu.

Ve hře ale není jenom OpenAI. Další AI jazykové modely v podobě chatbotů vyvíjí například startupy jako You.com nebo Neeva.

Štítky dokumentu: Google SEO

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: