Studie: Jak se po třech letech proměnily titulní strany letáků? Kuřecí řízky nahradil jogurt

25. 9. 2019 | redakce
Změny produktů na prvních stranách letáků reflektují změnu životního stylu. V roce 2016 jim vévodilo nejčastěji kuřecí maso, dnes to jsou jogurty. Pivo si naštěstí stále drží bezpečné druhé místo.


Zdroj: Česká distribuční

Společnost Česká distribuční se po třech letech opět zaměřila na titulní strany letáků. „Přední strany mohou hodně napovědět o tom, jací my Češi jsme. Obchodníci tam umisťují produkty, které mají největší šanci nás zaujmout,“ vysvětluje Petr Sikora, ředitel České distribuční. „Výsledky nás poměrně překvapily. Podobnou analýzu jsme dělali před třemi lety. Tehdy bylo nejčastěji inzerované kuřecí maso, to letos není ani v první desítce,“ uvádí Sikora.

Supermarkety a obchody s potravinami nyní sází na jogurty. Na titulních stranách se objevují nejčastěji, tvoří 9 % nabídky. V roce 2016 byly s pouhými 3 % až na 13. místě. Oblíbené zůstává pivo. I po třech letech drží druhou pozici a mezi úvodními produkty ho najdeme v 7 % případů. Do top trojky se mezi potravinami dostaly ještě sýry s 6 %.  

V hračkárnách vedou panenky, v lékárnách prášky proti bolesti

„Oproti minulé analýze jsme se rozhodli rozšířit záběr a kromě potravinových obchodů jsme zkoumali také další odvětví. Většinou jsou výsledky poměrně vyrovnané, ale v některých případech jsou oblíbenci zřejmí. Třeba v obchodech se sportovním vybavením jasně vede sportovní obuv, která tvoří dokonce více než polovinu titulní nabídky,“ komentuje Sikora. Výrazný úspěch mají dále léky proti bolesti v lékárnách. Ty tvoří 27 % nabídky. V hobby obchodech je nejpopulárnější osvětlení (26 %).

Různý přístup mají jednotlivé kategorie obchodů k počtu produktů na titulní straně a ke slevám. V průměru se na titulní straně setkáme s 6 produkty. Nejvíce položek prezentují potravinové řetězce, kde je průměr 9, nejméně naopak obchody se sportovním vybavením a oblečením (3). Rekordmani dokážou naskládat na stránku až kolem třiceti položek.

Často zůstává přední strana zcela bez nabídky a zdobí ji pouze imageová fotografie. „Někomu může připadat zvláštní, že se obchody vzdají nejzajímavější inzertní plochy. Je to ale nový trend, na který zákazníci slyší,“ upozorňuje Sikora. „Na slevy může lákat každý – aby se obchody vzájemně odlišily, musí si vytvořit osobitý styl a způsob komunikace. A letáky jsou ideálním prostorem pro navázání vztahu se zákazníky. Jako průkopníci se v tomto směru ukázaly třeba hobby obchody. Už od titulní stránky na čtenáře vyzařují emoce. Obchodník působí jako parťák, který jim rozumí a umí poradit,“ doplňuje.

Top 3 produkty na titulních stranách letáků

Rekordní slevy na nábytek, přes 50 % je standard

Zajímavostí hobby obchodů je i to, že naprostou většinu výrobků na titulních stranách nezlevňují. 88 % produktů nabízejí bez slevy. Na opačném pólu stojí drogerie, jejich nabídku tvoří z 95 % zlevněné zboží. Z hlediska výše slevy jsou nejštědřejší obchody s nábytkem, které nabízejí průměrnou slevu 55 %. Pro všechny kategorie dohromady je průměrná sleva 36 %. Za zmínku stojí také nejčastěji se vyskytující sleva, což je 50 %.

Analyzováno bylo celkem 112 letáků platných v období od 1. 8. do 15. 9. 2019. Zkoumaný vzorek obsahoval letáky od 60 různých obchodních řetězců.

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.