Studie: Téměř dvěma třetinám lidí nevadí bannerová reklama na hybridních televizích

1. 3. 2017 | redakce
Nová česká studie ukazuje, že místní diváci reklamu na HbbTV neodmítají. Téměř 2/3 nevadí občas se objevující bannery. Necelá polovina s TV připojenou k internetu by uvítala možnost dozvědět se v rámci reklamy více o produktu, který je zaujal.

HbbTV, jinak také hybridní televize, která kombinuje televizní vysílání s internetem, si pomalu, ale jistě získává místo v českém televizním vysílání. Její uživatelé na ní oceňují například to, že jim usnadňuje ovládání chytrých funkcí televize. Tyto a další poznatky přineslo šetření Nielsen Admosphere ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi, které se uskutečnilo na panelu 4685 respondentů z české internetové populace starší 15 let. Dodatečný kvalitativní výzkum k tématu zjišťoval, jak se zástupci českých mediálních agentur staví k HbbTV reklamě. Ta je podle nich pro zadavatele atraktivní, a to zejména pro některé konkrétní produkty, jako jsou služby spojené s velkým množstvím informací, luxusní produkty a tak dále.

Většina uživatelů, kteří už dnes HbbTV využívají, ve výzkumu odpověděla, že jim tato funkce zpříjemnila ovládání chytrých funkcí na jejich televizi: shodlo se na tom 72 % dotázaných. Uživatelé se zamýšleli také nad tím, zda je nějak ruší červená značka, která se při využívání HbbTV na obrazovce objevuje, či tu a tam se zobrazující bannery. Téměř dvěma třetinám uživatelů tyto elelementy nijak nevadí, 30 % dotázaných však spíše ruší, ačkoli i tak vítají možnosti a služby, které přináší.

HbbTV je zajímavá také tím, že umožňuje zobrazovat více informací například o inzerovaných produktech nebo o televizních pořadech. Necelá polovina těch dotázaných, kteří mají televizi připojenou k internetu, by uvítala možnost dozvědět se v rámci reklamy více o produktu, který je zaujal. Ještě více lidí (65 %) by pak uvítalo detailnější informace o tématu diskutovaném v TV pořadech a 80 % by se líbila možnost během upoutávek na televizní pořad získávat více informací o tomto pořadu.

Zajímavé příležitosti přináší HbbTV také zadavatelům reklamy. Ve zvláštním výzkumu se proto Nielsen Admosphere ptal zástupců českých mediálních agentur na atraktivitu HbbTV reklamy: podle 5 z 8 respondentů je tento druh reklamy pro zadavatele atraktivní, a to zejména pro produkty a služby, u kterých diváci potřebují doplňující informace (jako je pojištění, služby mobilních operátorů atp.), pro luxusní produkty nebo pro produkty přesahující rámec běžné spotřeby a lidé si investici do nich rozmýšlejí (to může být například auto). Pro to, aby reklama HbbTV fungovala, je pak podle mediálních agentur zapotřebí hlavně dobrá kreativa, důležité je ale také správné zacílení nebo výběr správného formátu.


Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.