Technologické společnosti kralují: Facebook poprvé v roce 2014 překonal obrat 10 miliard dolarů. Apple zažil historicky nejlepší kvartál ze všech společností vůbec

30. 1. 2015 | Dan Škvařil

Elita technologických firem patří mezi ty největší tahouny současné ekonomiky. Dosvědčují to i tento týden zveřejněné výsledky za poslední kvartál loňského roku (Q4). Tržby Facebooku se v něm blížily 4 miliardám dolarů, za celý rok pak poprvé ve své historii překonaly desetimiliardovou hranici.  
Skvělý čtvrtý kvartál zaznamenal i Apple, a to v absolutním srovnání se všemi a v celé historii - čistého zisku 18 miliard dolarů během jednoho čtvrtletí dosud žádná jiná firma nedosáhla.

Facebook umí čím dál lépe monetizovat mobilní prostředí. V roce 2014 dosáhl obratu 12,5 miliardy dolarů

Facebook má opravdový důvod k oslavám. Oproti loňskému závěrečnému čtvrtletí zvedl své tržby ze 7,9 na 12,5 miliardy dolarů. Poprvé tak vystoupal nad stupínek desetimiliardového obratu za čtvrtinu roku. Prosincový obrat dokonce překonal odhady finančních prognostiků z Wall street o 80 milionů dolarů.

 

Naprostá většina výdělku společnosti je tvořena reklamou, a to především díky reklamě v mobilních telefonech. Plných 69 procent z celkové roční tržby za reklamu pochází z mobilní inzerce. O zálibě navštěvovat sociální síť především z telefonu svědčí pravidelný údaj půl miliardy návštěvníků Facebooku z mobilu za měsíc.

Poslední tři měsíce však byly pro Facebook také nejdražší. Výdaje se zvedly o 87 procent oproti předloňskému čtvrtému kvartálu. Facebook sází na vývoj, tomu se nelze divit, a tak se za poslední měsíc v této oblasti jeho výdaje zvedly z 19 na 29 procent. Doufejme, že z inovací budou mít prospěch nejen akcionáři, ale také uživatelé, kterých za poslední rok přibylo dalších 160 milionů. Nyní již na sociální síti s velkým S tráví svůj čas 1, 39 miliardy lidí. 

 

 

Apple dobyvatel. Se ziskem 18 miliard za kvartál za sebou nechává i ropné giganty

O tom, že má ale Facebook co dohánět, svědčí cifry, se kterými se za poslední kvartál pyšní Apple. Zisk 18 miliard za kvartál je hodně vysoký údaj. Tak vysoký, že na něj před californským gigantem ještě žádná firma nedosáhla. Dosud vévodily žebříčku ropné a plynové společnosti jako Gazprom či ExxonMobile. Výjimkou mezi nimi byl právě Apple, který je nakonec také překonal, když zvýšil obrat o třicet procent.Infografika Techcrunch ukazuje nárůst obratu a prodeje jednotlivých kusů u stěžejních produktů Apple.

Apple dosáhl historického milníku především díky prodeji telefonů. Uvézt iPhone 6 na trh před nákupní sezónou bylo sázkou najisto, stejně tak se vyplatilo nabídnout model s velkým displejem. iPhone se stal dokonce jedničkou mezi telefony v Číně. A i když největší konkurent Samsung vyrobí ročně více mobilů, Apple umí na těch svých mnohem lépe vydělat. iPhony tvoří dokonce víc než polovinu z jeho tržeb. Prodeje iPadů sice mírně klesají, ale v dubnu nás pravděpodobně čeká premiéra Apple Watch, takže se máme na co těšit.

Zdroje: TechcrunchMashable, MacWorld

Štítky dokumentu: Apple Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: