Threads od Meta má už 50 milionů uživatelů. Z Twitteru hrozí žalobou

7. 7. 2023 | Petr Michl
Klonu Twitteru od Meta se daří. Jednoduché přihlášení přes Instagram na Threads pomáhá až nečekaně rychlému růstu uživatelů. Twitteru se to ale nelíbí, stěžuje si, že Meta používá jím vyhozené vývojáře a hrozí žalobou.


Zdroj: Threads

Společnost Meta spustila Threads 5. července. Typově podobná platforma Twitteru má nabídnout ve srovnání se svým vzorem stabilnější prostředí a jistě i vedení. Dobrou zprávou do Menlo Parku je to, že tento „launch bez varování“, pro který se očekávalo pozdější datum, se zdá zatím úspěšný.

Hned v prvních hodinách provozu měl nabrat na 5 milionů uživatelů. V noci středoevropského času v pátek 7. července pak redaktor The Verge Alex Heath uvedl, že dle interních informací má Threads 48 milionů uživatelů, aby pak poskytl o pár hodin později ve svém newsletteru Commander Line update, že je už na 50 mililonech.

Post by @alexheath
View on Threads

Platforma využívá pro společnost Meta decentralizovaný protokol, což znamená, že z jiných stejně nastavených platforem si můžete přetáhnout i své sledující. To stejné nabízí další kopie Twitteru, Mastodon, která vznikla již loni krátce poté, co začalo Elon Musk naplno předvádět, jakým stylem bude Twitter vést.  Otevřený protokl ale zatím funguje omezeně a je tak —jak ukazuje printscreen níže — jen příslibem.


Zdroj: Threads

Za tak solidním nárůstem uživatelů bude stát především to, jak moc jednoduché je na něj přejít z Instagramu. K přihlášení použijete jednoduše přihlašovací údaje a jméno vašeho profilu z Instagramu a „jste tam“. Tedy na území EU bohužel ne. Meta se dosud nepodařilo z EU doladit některé detaily ohledně GDPR a ochrany uživatelských dat, takže bez VPN si na tuto sociální síť musíme ještě chvíli počkat.

Doplňkem globálního launche bez EU byla celá řada celebrit s účtem na Threads, kde se bleskurychle objevili například Gordon Ramsay, Jeniffer Lopez, Shakira, hvězda NBA Seth Currry, ale i mediální společnosti jako Netflix, Warner Bros a Discovery.

 

Inspirace Twitterem je jasná

Vznik Threads má jasné pozadí, s kterým se v Meta nijak netají. Twitter je pod vedením Musku ve stádiu rozkladu a Threads má zaujmout ty uživatele, které už Muskovy eskapády nebaví. Potenciální publikum je sice násobně menší než například to na Facebooku, ale dle dat výzkumné agentury Pew Research je vzdělanější (tedy potenciálně bonitnější a zajímavější pro inzerenty) a s mediánovým věkem 40 let. S tím je provázáno i to, že se Twitter stal nedůvěryhodný pro velkou řadu inzerentů, co nyní necítící na platformě dostatečnou „brand safety“. A Threads jim má nabídnout „bezpečný přístav“.

Je přitom Threads kopií svého „vzoru“ jedna ku jedné? Dolní lišta si bere hodně z Instagramu, ale je zřejmé, že uživatelské rozhraní Twitteru bylo jasnou inspirací. Vše je čisté a jednoduché, lidé přicházející „od Muska“ se nepochybně neztratí. Na to, že retweety se tu jmenují reposty si rychle zvyknou.

Délka příspěvků může být až 500 znaků a mohou obsahovat odkazy, fotografie a videa o délce až 5 minut. Zatím nefungují na Threads hashtagy, ale to by mělo být napraveno.

 

Twitter už hrozí žalobou


Zdroj: Semafor

Portál získal dopis adresovaný Marku Zuckerbergovi od právníka Twitteru Alexe Spira. V něm tvrdí, že společnost Meta využila při budování Threads obchodní tajemství a duševní vlastnictví společnosti Twitter. Vychází přitom z toho, že Meta zaměstnala řadu bývalých zaměstnanců Twitteru, kteří mají údajně stále přístup k obchodním tajemstvím Twitteru a dalším tajným informacím.

Spiro tvrdí, že cílem těchto vývojářů nově zaměstnaných Meta mělo být vytvořit kopii Twitteru a to je dle něj „v rozporu se státními i federálními zákony". Twitter hrozí právními kroky v podobě „občanskoprávních opravných prostředků i soudních příkazů". Navíc „požaduje, aby společnost Meta podnikla okamžité kroky k zastavení používání jakéhokoli obchodního tajemství společnosti Twitter nebo jiných vysoce důvěrných informací".

Ředitel komunikace Meta, Andy Stone, na to reagoval příspěvkem na Threads s tvrzením, že nikdo z jádra vývojářů Threads nepřišel z týmu Twitteru.

Post by @andymstone
View on Threads

Připomeňme, že 6. července Mark Zuckerberg po 11 letech přidal na Twitter tweet, a to s obrázkem dvou superhrdinů chystajících se k souboji.

 

Pokud se skutečně uskuteční diskutovaný zápas mezi Zuckerbergem a Muskem v MMA kleci, nebude nouze o motivaci ani na jedné straně.  

Štítky dokumentu: Facebook Instagram Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: