TikTok jako ohrožení národní bezpečnosti. V Indii končí spolu s 58 dalšími čínskými aplikacemi

30. 6. 2020 | Petr Michl
Od rvačky indických a čínských vojáků v Himaláji až po zákaz tanečků v TikToku. Populární čínská aplikace a 58 dalších prý představují ohrožení suverenity a integrity Indie a dostávají ban.

Tvůrci aplikací jsou ovlivněni i geopolitickými půtkami. Sílící napětí mezi Indií a Čínou odnesly čínské aplikace. Indická vláda vydala v pondělí 29. června seznam 59 z nich, které dostávají na jejich území ban. Jsou mezi nimi WeChat, Weibo i TikTok.

Indické Ministerstvo informačních technologií vydalo prohlášení, v kterém uvádí:

„Ministerstvo obdrželo mnoho stížností od různých zdrojů, včetně několika zpráv o některých mobilních aplikacích dostupných na platformách iOS a Android, které kradou a převádí uživatelská data neschváleným způsobem na servery umístěné mimo Indii. Sbírání, dolování a třídění těchto dat elementy nepřátelskými národní bezpečnosti a obraně Indie ohrožuje ve svém důsledku suverenitu a integritu Indie. Je důvodem hlubokého a bezprostředního znepokojení, které vyžaduje krizová opatření.“

Opatřeními by měl být zejména ban (zatím) 59 čínských aplikací, které používají stovky milionů Indů. Jejich seznam naleznete níže.

Jsou mezi nimi aplikace ovládající čínský trh jako WeChat a Weibo, ale také aplikace pro videohovory od nejprodávanější značky telefonů na indickém trhu, Xiaomi, ale třeba i aplikaci třetí největší e-commerce společnosti v Indii, Club Factory. Na seznamu zakázaných je i TikTok, který má v Indii na 600 milionů stažení.

Indie milující bollywoodské tanečky by mohla být pro TikTok zemí zaslíbenou, v posledních měsících ovšem TikTok čelil problémům. V květnu řada indických influencerů upozornila na TikTok videa obsahující násilí na ženách a zvířatech, rasismus či zneužívání dětí. Hashtag #BanTikTokIndia nasbíral během několika dní 67 tisíc výskytů. Rozčílení Indové ve velkém snižovali na Google Play a App Store hodnocení aplikace a psali rozčílené komentáře. Google pak pro rozpor s jeho zásadami poté miliony těchto falešných hodnocení smazal.

Štítky dokumentu: E-Commerce Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: