Twitter si došlápl na Sputnik a Russia Today. Už na něm nesmí inzerovat

27. 10. 2017 | Petr Michl
Tak dlouho se chodí s fake news na Twitter, až se ucho utrhne. Zákaz reklamy má být odvetnou reakcí na ovlivňování amerických prezidentských voleb.Twitter zakázal Russia Today a Sputnik inzerovat na jeho platformě. Důvodem má být zjištění, že obě ruská média se pokoušela skrze Twitter ovlivnit americké prezidentské volby. 

Twitter k tomu konkrétně uvedl:

„Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě naše zpětného zkoumání amerických voleb v roce 2016 a závěrů tajných služeb USA říkajících, že Russia Today i Sputnik se pokusila ve jménu ruské vlády zasáhnout do voleb.“

Odvetou je, že nyní na něm nemohou Russia Today a Sputnik inzerovat, jejich účty ale nadále zůstávají aktivní. Twitter dále potvrdil, že z podobného jednání nepodezřívá žádná další média. 

Následující tweet je od CEO Twitteru, Jacka Dorseyho.

Pokud vám toto přijde jako polovičatý krok, kterým se ve výsledku Twitter zase o tolik peněz nepřipraví, možná vás překvapí, že Russia Today dosud utratila za reklamy na Twitteru 1,9 milionu dolarů. Twitter přislíbil, že tuto částku investuje do výzkumu zabývajícího se jeho významem při volbách a také občanské angažovanosti. 

Šéfredaktorka Russia Today Margarita Simonyan odpověděla štiplavým tweetem vyjadřujícím rozčarování nad tím, že Twitter sám jí vedené médium v čase voleb povzbuzoval k tomu, aby do reklamy investovalo.

Po zvolení aktuálního amerického prezidenta Donalda Trumpa přišlo rozčarování následované dohady o vlivu vlády Ruské federace na výsledek voleb. Ty poté potvrdila v lednu tohoto roku zveřejněná zpráva amerických tajných služeb. Jako semeniště falešných zpráv, které za daným účelem sloužily, byl označován primárně Facebook. Slyšení zástupů Twitteru před americkým Kongresem minulý měsíc nicméně naznačilo, že ani tato platforma v tomto ohledu i svém významu daleko nezaostávala. Ostatně Twitter je primárním mediálním rajónem Donalda Trumpa, kde má přes 41 milionů followerů. Je tak logické, že se mezi nimi najdou miliony jeho potenciálních voličů. 

Russia Today je mezinárodní sítí ruské státní televize. Sputnik je pak dalším médiem náležícím pod vládou Ruské federace ovládanou organizaci Rusko Dnes (Rossija Segodňa), jeho obsah zaměřený primárně na neruské publikum zahrnuje rozhlasové vysílání i internetové portály, které provozuje ve více než 30 jazykových mutacích.

 Zdroje: Techcrunch, NY Times, Twitter Blog

Štítky dokumentu: Twitter

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: