U Evropské komise je další stížnost na Google. Android je prý „trojským koněm“

10. 4. 2013 | Petr Michl

Koalice Fairsearch.org zahrnující například i společnosti Microsoft, Oracle a Nokia podala u Evropské Komise (EK) novou stížnost obviňující Google z protikonkurenčního jednání. Hlavní náplní stížnosti je operační systém Android, který dokonce nazývá „trojským koněm“ pro účel omámení partnerů, monopolizaci mobilního trhu a ovládnutí uživatelských dat.  

Fairsearch uvádí, že Android dominuje trhu chytrých telefonů v Evropě s podílem zhruba 70 %, ještě více pak vládne Google vyhledávání na mobilních zařízeních s 96 % podílem. Statistiky od různých zdrojů se nicméně v tomto ohledu různí, například Stat Counter připisuje Androidu na starém kontinentu 46% podíl a 39% podíl operačnímu sytému na mobilních zařízeních od Applu, iOS.

Stížnost Fairsearch obviňuje Google z toho, že požaduje od výrobců, aby na svá zařízení umisťovali operační systém Android s přednastavenými aplikacemi Googlu, což dává společnosti nespravedlivou výhodu oproti konkurenci a pomáhá jí propagovat reklamní platformu Googlu na mobilních zařízeních.


Jeden ze slidů z prezentace Fairsearch.org pojmenované Can Google be Trusted?

Dle stížnosti Google dosáhl své dominance na trhu operačních systémů chytrých telefonů tím, že dal Android výrobcům „zadarmo“. Ve skutečnosti je ovšem od výrobců, kteří chtějí zahrnout nezbytné aplikace, jakou jsou Google Maps, YouTube a Play, požadováno, aby do přístroje předehráli celou sadu mobilních služeb Googlu a dali jim na telefonu zřetelné defaultní postavení.

Predátorská forma distribuce Androidu pod nákladovou cenou pak činí obtížnou návratnost investic jiných poskytovatelů operačních systémů.

Evropská Komise (EK) přitom již zkoumá dominantní postavení Googlu na základě několika jiných stížností. Dle portálu MarketingLand evropský Komisař pro hospodářskou soutěž, Joaquin Almunia, už i v souvislosti s nimi probírá se zástupci společnosti Google i Android a jeho postavení na mobilním trhu. Plánovaná dohoda Googlu s EK, na základě které by měl zpřístupnit některé patenty a provést změny ve vyhledávání a reklamním systému, nebude pro technologického giganta nijak příjemná. Přesto nelze počítat s tím, že by naplňovala požadavky Fairsearch.

K neprospěchu Googlu nicméně svědčí to, že popsaná situace na trhu operačních systémů mobilních zařízení nese určité paralely s trhem osobních počítačů, kde hrozí Microsoftu tučná pokuta za zneužití dominantního postavení při svazování OS Windows 7 s internetovým prohlížečem Internet Explorer (případ z roku 2009). Dle článku Grega Sterlinga pro MarketingLand nelze proto vyloučit, že se EK skutečně bude snažit snížit dominanci Androidu a jeho ekosystému aplikací. Je to pro ni jednodušší než se snažit svázat Google v oblasti vyhledávání na desktopech.

Zdroje: www.fairsearch.org, www.marketingland.com, www.guardian.co.uk


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: