Uniklé dokumenty Facebooku odhalují, že pro 5,8 milionů VIP uživatelů platí zvláštní zacházení

14. 9. 2021 | Petr Michl
Není uživatel jako uživatel. U těch běžných hledají příspěvky porušující Zásady komunity algoritmy a také je samy mažou, u VIP osob si to nedovolí. I to je důvod, proč Neymarovi Facebook nesmazal účet.


Mark Zuckerberg. Zdroj: YouTube/Axios/HBO

Automatické algoritmy skrývají a mažou příspěvky na Facebooku každý den. Při množství, které se objevuje, to ani není s podivem. A stejně tak ani to, že kombinace AI a fulltextového vyhledávání skenujícího například  závadná slova s sebou občas nese přílišnou opatrnost a neoprávněné či zbytečné mazání obsahu. Dokumenty, na které upozornil The Wall Street Journal, ovšem ukazují že omezené skupiny VIP osob se toto netýká. Měla by zahrnovat různé celebrity, politiky či sportovce a dohromady má jít o 5,8 milionů uživatelů. 

Je to v něčem pochopitelné. Když smažete obsah někomu známému, dokáže to pořádně rozmáznout na svých účtech na sociálních sítích, ale i aktivovat média — obvykle také staví Facebook do role zlého cenzora. A to není nic, co by PR oddělení Facebooku potřebovalo. Proto vytvořili speciální tým, tzv. XCheck tým, který procházel strojovým učením podezřelé VIP příspěvky manuálně.

To poukazuje na nerovnost v přístupu, která se uživatelům dostává. A není úplně s podivem, že se tím Facebook nechlubí. Zároveň ale nejde o něco tak překvapivého. Už v roce 2019 Facebook uvedl, že je sice zavázán boji s fake news, ale u politiků snahu určit pravdu vynechá. Tedy zvolil liberální přístup: politici mohou lhát, jak chtějí, hodnotit je pak budou voliči. Zmiňovaný XCheck tým je dříve nepublikovaným rozšířením podobného přístupu.

Ovšem ne přístupu zcela identického. XCheck tým totiž obsah mazat mohl. Facebook se zatím oficiálně nevyjádřil. Andy Stone z komunikačního oddělení Facebooku ovšem uvedl na Twitteru, že toto přece už říkali v roce 2018, a to konkrétně těmito slovy:

„Křížová kontrola (tedy cross-check, ve zkratce xcheck – pozn. red.) jednoduše znamená, že určitý obsah z určitých stránek nebo profilů je podroben druhé úrovni kontroly, abychom se ujistili, že jsme naše zásady použili správně.

Obvykle se to týká významných, pravidelně navštěvovaných stránek nebo částí obsahu na Facebooku, aby nebyly omylem odstraněny nebo ponechány nahoře. Stránky mnoha mediálních organizací — od Channel 4 po BBC a The Verge — jsou křížově kontrolovány. Můžeme také provádět křížovou kontrolu zpráv o obsahu zveřejněném celebritami, vládami nebo Stránkami, kde jsme v minulosti udělali chybu. Například jsme provedli křížovou kontrolu účtu amerického aktivisty za občanská práva, abychom se vyhnuli omylem smazaným případům, kdy upozorňoval na nenávistné projevy, s nimiž se setkal."

Andy Stone tedy tvrdí, že neexistují dva systémy spravedlnosti, ale že jde o pokus o ochranu před chybami. Z pohledu autora tohoto textu The Wall Street Journal (WSJ) přišel se zajímavým detailem, který ovšem není příliš pobuřující.

Má ale pochopitelně své praktické nevýhody. Lidé prohrabávající se VIP obsahem jsou proti algoritmům zejména pomalí. Když proto brazilský fotbalista Neymar v roce 2019 zveřejnil na svých účtech na Facebooku a Instagramu video, které obsahovalo nahé fotografie ženy, jež ho obvinila ze znásilnění, trvalo den, než bylo staženo. Mezitím ono video vidělo 56 milionů lidí a mělo 6 tisíc sdílení. Algoritmy na něj pravděpodobně upozornily, ale běžní moderátoři obsahu ho nemohli odstranit, jelikož to je právo XCheck týmu.

Obsah publikovaný Neymarem spadal do kategorie „revenge porn“, tedy „porna ze msty“ — a to i dle vyjádření Facebooku. Ač se za toto „běžným lidem“ mažou účty, ten Neymarův nebyl takto penalizován. Ano, jde o dvojí metr. Ano, je to v rozporu se vznešenými prohlášeními o tom, jak všichni musí dodržovat stejná pravidla. Není to ale nějak neuvěřitelné nebo nepochopitelné. Facebook už přestál tolik zpráv o vážných únicích dat uživatelů, že je toto prostě jen další střípek do mozaiky potvrzující zjevné: Facebook není žádnou továrnou na dobro. Potvrzení známého faktu mu proto nijak zvlášť neuškodí. 

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.