V Cannes byla představena první reklama vytvořená s pomocí AI video nástroje Sora. Stojí za ní prodejce hraček

27. 6. 2024 | Petr Michl
Generativní AI nástroje na filmy zatím nestačí. Co ale na reklamy? Podívejte se na první plnohodnotný komerční spot, který byl tento týden představen na Cannes Lions.

 

Generativní AI video nástroj Sora je pro veřejnost stále jen velmi lákavým příslibem od OpenAI. Lidé s přednostním přístupem ale zveřejňují ukázky, které potvrzují, že je na co čekat. Nyní se dokonce objevila i první skutečná reklama. Na Cannes Lions ji představil americký prodejce hraček Toys 'R' Us.

Jde o společnost, která zbankrotovala v roce 2017, ale nyní se pokouší o comeback a v USA má již přes 400 prodejen v obchodních domech Macy's. Její reklamu s pomocí Sory vytvářela agentura Native Foreign, která „přístupem pro vyvolené“ disponuje. Podívejte se na trailer.

A poté i na celé dílo, které je jinak dostupné v širokoúhlé verzi na stránce značky.

 

Dějově jde o tzv. „origin story“, příběh zakladatele Charlese Lazaruse, který si jako dítě v 50. letech minulého století vysnil to nejlepší hračkářství na světě.

Úvodní záběr toto časové období poměrně dobře přibližuje, ale působí poněkud papundeklově. Samotné detaily na mladého Lazaruse a jeho otce ovšem vypadají skutečně realisticky. Vysněná verze hračkářstvís mskotem žirafou Georgem je pak v kategorii herní grafiky, takže napříč jednotlivými scénami existuje jistá stylová nekonzistence. Jde ale o snesitelný celek, který by při tvorbě bez generativní AI musel mít poměrně štědrý rozpočet. Vysoké produkční náklady si totiž jinak žádají dobové scény i vyloženě CGI prostředí ucházející kvality.

Globální ředitelka marketingu společnosti Toys 'R' Us, Kim Miller Olko, uvedla v tiskové zprávě:

„Charles Lazarus byl vizionář, který předběhl svou dobu, Chtěli jsme jeho odkaz oslavit spotem využívajícím nejmodernější technologii dostupnou… Naše značka přijímá inovace a emocionální přitažlivost Toys 'R' Us pro spojení se spotřebiteli nečekanými způsoby. Snažíme se zachytit ten nostalgický pocit a dodávat ho jedinečným způsobem všem dětem Toys 'R' Us všech věkových kategorií. Spolupráce s Native Foreign pro přesahy OpenAI Sory je opravdu vzrušující. Sny jsou plné magie a nekonečných možností, a stejně tak i Toys 'R' Us.“

 

Je dobré připomenout, že ani toto dílo nevzniklo na pár promptů. Šéf kreativy v Native Foreign, Nick Kleverov, uvedl, že nejde čistě o práci generativního AI, ale některé korekce byly provedeny manuálně. Hudební podkres pak složil přímo pro spot hudebník Aaron Marsh ze skupiny Copeland.

„Kreativní průmysl prožívá renesanci, podobně jako Toys 'R' Us. Díky Sorě jsme dokázali vyprávět tento úžasný příběh s pozoruhodnou rychlostí a efektivitou. Toys 'R' Us je perfektní značkou k přijetí této na využití AI založené strategie. S nadšením spolupracujeme s jejich tvůrčím týmem, abychom byli vpředu další vlny inovativního vyprávění.“

Otevírá se s generativní AI skutečně svět magie a nekonečných možností? Nebrali bychom to tak absolutně. Omezení existují vždy a má je i Sora. S jejím užitím se nicméně dle Kleverova posunuli tvůrci od konceptu až k finálnímu produktu za pouhé týdny, zhuštěním stovek iterativních záběrů na několik desítek. Na tvorbu storyboardů a návrhů videí začali reklamní kreativci využívat generativní AI nástroje už před rokem. Zde už ovšem vidíme spot s minutovou stopáží, u kterého je cítit jistá nesourodost u přechodu mezi scénami, ale v obecné rovině drží pohromadě. Podobný kvalitativní posun u generativní AI za dalších 12 měsíců by mohl skutečně značkám do videotvorby přinést dosud netušené možnosti. Reklama Toys 'R' Us jako první opravdová létající „vlaštovka“ tak rozhodně není žádným zklamáním.

Zdroje: Marketing Dive, Hollywood Reporter, Instagram / Techcrunch

Štítky dokumentu: AI Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: