Ve znamení inkluze: Apple přidává gender neutrální emoji

30. 10. 2019 | Petr Michl
Emoji nemají zastupovat jen pomýlený ideál. Apple přidává do své knihovny emoji pro iOS 13.2 vozíčkáře, zrakově postižené, prostetické končetiny, ale také genderově neutrální verze mnoha obličejů a lidí symbolizujících určité povolání.

 

Být tu pro všechny a hlavně nikoho neurazit. Toho se v poslední době snaží držet co nejvíce značek a nevyhýbá se to ani abecedě nového tisíciletí: emoji. I symboly nahrazující emoce, slova, ale i třeba celé věty, si zaslouží pokrýt co nejvíce situací. A odráží to i update dostupných emoji pro zařízení Apple se softwarem iOS 13.2.

V jejich rozšířené nabídce o celých 328 emoji najdete vozíčkáře.

 

Naslouchátko.

 

Ale také zrakově postiženého s hůlkou.

 

LGBT komunita pak převážně vítá doplnění mnoha stávajících emoji gender neutrální verzí, u které by nemělo jít určit, zdali jde o ženu či muže.Na rozšíření počtu emoji není nic kontroverzního. Konzervativně smýšlejícím s pocitem, že se bortí staré jistoty, je potřeba připomenout, že Android už podobné nebinární verze emoji již od května tohoto roku má… a svět se stále točí. Samozřejmě ale platí, že se nezavděčíte všem. Na sociálních sítích můžete najít i pohoršené hlasy divící se, jestli nám teď někdo bude určovat, jak mají ti nebinární vypadat.


Zdroj: Twitter

Což je pochopitelně u zástupných symbolů problematické. Podobně by se mohly bouřit třeba brunety či bruneti u emoji postav, co mají blonďaté vlasty atd. Nikdy nebudete reprezentovat úplně všechny. V Applu se nicméně rozhodli následovat mnoho dalších značek a snaží se vyjít vstříc skupinám, které se nebojí o svá práva ozvat. Není na tom nic zlého ani z jedné strany.

Kam dál? 


Zdroj: Twitter

Nejde rozhodně o jediný případ větší ohleduplnosti značek z poslední doby. Například symbol ženského pohlaví na vložkách Always vadil trans osobám. Bude proto odstraněn.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: