Vítejte v rybárně budoucnosti, kde se místo ryb prodávají odpadky znečišťující moře a oceány

24. 8. 2018 | Kristýna Vozková
V rybárně budoucnosti nakoupíte jen plastový odpad. V oceánech ho totiž bude více než ryb.

Kontaminace oceánů a moří odpadky je v dnešní plastikové době hojně diskutovaným globálním problémem. Reálný dopad lidského počínání na život vodních živočichů i člověka samotného si však dokáže málokdo představit. Pomoci s tím může prodejna Bertranda Lodettiho ve francouzském Agenu, která se stala dokonalou demonstrací naší (možná) nedaleké budoucnosti.

Jeho obchůdek s rybami a mořskými plody v hypermarketu Intermarché se totiž na jeden den proměnil v rybárnu budoucnosti. Na jejím pultu jste na čerstvého lososa nebo chobotničku nenarazili, místo toho jste si mohli vybrat ze široké škály igelitových tašek, plechovek, lahví a dalšího odpadu, kterým lidstvo zamořuje moře a oceány. Při alarmujícím čísle 14 milionů tun odpadu ročně jsme Lodettiho vizi možná blíže, než jsme ochotni si přiznat. V roce 2050 by totiž mělo být v oceánech více plastu než ryb.

 

Tato iniciativa zaujala širokou veřejnost i prezidenta francouzských rybáren, který rybáři navrhl, aby se obdobná akce během roku uskutečnila také v dalších městech po celé zemi. Vypadá to, že díky jednomu originálnímu nápadu a podpoře prodejen Intermarché bude Francie během roku své občany zásobovat igelitovými dobrotami a bude apelovat na jejich ohleduplnost vůči životnímu prostředí. Užitečnost plastu sice nemůžeme popřít, ale dvakrát velkou výživovou hodnotu nemá.

 

Zdroje: lacriaturacreativa.com


Kam dál?

National Geographic vydal číslo zaměřené na znečišťování oceánů. Dočtete se v něm mimo jiné, kolik tun plastu ročně končí v oceánech a jaký dopad to má na tamější živočichy.

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.