Vodka Atomik – neradioaktivní vodka z kontaminovaných oblastí Černobylu

13. 8. 2019 | Kristýna Vozková
Opakovanou destilací vyčistíte všechno, i radioaktivitu z Černobylu. To je jeden z prodejních argumentů vodky Atomik, která se veze na seriálem HBO obnoveném věhlasu místa jaderné havárie. Část zisků má navíc této kontaminované oblasti Ukrajiny pomáhat.

Seriál Černobyl z dílny HBO vytvořil z města duchů Pripjať a kontaminované zóny okolo jaderné elektrárny Černobyl vyhledávanou turistickou destinaci, na kterou jsou dlouhé čekací fronty. Zvýšený zájem o samotnou oblast se rozhodla využít nově vzniklá společnost Chernobyl Spirit Company. Když se lidé mohou utlouct poté, aby na vlastní oči viděli místo jaderné katastrofy, proč by je nelákalo vypít si vodku, která pochází z tamních surovin?  

Vodka Atomik byla vyrobená z vody a obilí pocházejících z kontaminované oblasti v okolí černobylské elektrárny.Podle jejích výrobců vám po ní však údajně nebude o nic víc špatně, než po kterékoliv jiné. Destilační proces totiž zničil veškeré zbytky radioaktivity a zůstal tak jen unikátní destilát, který by výhledově mohl mít pro danou oblast nedozírnou hodnotu jak z hlediska ekonomického tak hospodářského. Jedná se o vůbec první produkt, který z radioaktivní oblasti pochází. Dozajista tak zároveň přiláká celou řadu alkoholu-chtivých turistů. Zatím existuje jen jedna jediná lahev, ale v plánu je vyrobit jich do konce roku ještě dalších 500.

Profesor Jim Smith z plymouthské univerzity provádí v oblasti geologické průzkumy již od 90. let. Spolu se svým rusko-britským týmem pěstoval obilí v radioaktivní zóně, kam je s ohledem na vysokou úroveň záření zamezen přístup veřejnosti. Během testování sice prokázali v obilí přítomnost radioaktivního izotopu,stroncium-90, v míře, která překračuje ukrajinskými úřady povolenou úroveň, ale proces destilace veškerou radioaktivitu zničí. „Tahle vodka není o nic víc radioaktivní, než kterákoliv jiná,“ uvedl Smith v rozhovoru pro BBC a dodal: 

„Jakýkoliv chemik vám potvrdí, že když něco destilujete, veškeré nečistoty zůstávají v odpadním produktu. Vzali jsme tedy žito, které bylo mírně kontaminované, vodu z černobylského akviferu a destilovali jsme je. Následně jsme požádali přátele ze southamptonské univerzity, kde mají výbornou radioanalytickou laboratoř, aby ověřili, zda v produktu není přítomná radioaktivita. Vše ale bylo pod hranicí detekce.“

Zároveň označil Atomik za možná nejdůležitější láhev alkoholu na celém světě, a to především proto, jaký dopad by mohla mít na společenství žijící v okolí radioaktivní zóny. Tři čtvrtiny zisku z prodeje produktu chce nově vzniklá společnost Chernobyl Spirit Company věnovat právě obyvatelům žijícím v postižené oblasti. „Nyní, 30 let po nehodě, je myslím nejdůležitější zaměřit se na ekonomický rozvoj oblasti. Ten je v tuto chvíli důležitější než radioaktivita,” uvádí Smith a dodává, že míra radiace se od roku 1986 stále snižuje, míra sociální a ekonomické zaostalosti této části země však nikoliv.  

Destilát tak pro mnohé představuje naději na světlejší zítřky doposud nevyužívané radioaktivní půdy v některých zónách Černobylu. Gennady Laptev, vědec z ukrajinského hydrometeorologického ústavu v Kyjevě a spoluzakladatel společnosti Chernobyl Spirit Company vysvětluje: „Teď vidíme, že nemusíme kontaminovanou zemi nutně opustit. Můžeme ji využívat jiným způsobem a vytvořit něco, co nebude radioaktiviní.” 

A jak vůbec vodka z radioaktivních surovin chutná? Barman Sam Armeye, který týmu z BBC v londýnském Swift baru nalil vzorek vzácného destilátu, v rozhovoru pro BBC uvedl, že vodka chutná výrazně po obilí a že ji doporučuje pro její ovocné tóny podávat v Martini nebo společně se šampaňským. Není to ale škoda takový unikát s něčím míchat? A troufli byste si na panáka černobylské vodky? 

Zdroje: bbc.combusinessinsider.com

 

Tip redakce: 

Kdo nemá fotku z Černobylu, jako by nebyl. Na Instagramu teď frčí poněkud morbidnější podívaná. Influenceři zaplavují oblast Černobylu a fotí se v odvážných pózách.  

Štítky dokumentu: Budování značky Podpora prodeje
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.