YouTube zbrojí na ochranu autorských práv

20. 2. 2012 | BeD
Co všechno dělá server YouTube pro majitele autorských práv.

Uživatelé serveru YouTube mají instrukce nahrávat jen to, na co mají autorská práva. Ale i tak se na stránkách denně objevuje spousta “pirátského” materiálu. Co se proti tomu dělá? Třeba instruktážní videa.

Už v roce 2007 začali u YouTube vyvíjet systém Content ID. Ten umožňuje tvůrci obsahu (= majiteli autorských práv) identifikovat videa, která se skládají z toho, co vytvořil. Ať už se jedná o převzetí celého díla nebo jen jeho části.

Základem je referenční soubor, který autor poskytne. Ten je pak v rámci speciálního programu porovnáván s nahrávanými video a audio záznamy. Pokud dojde ke shodě, má majitel autorských práv na výběr z několika možností. Může daný soubor zablokovat, sledovat nebo zpeněžit.

U varianty sledování videa zůstává soubor přístupný, ale autor získává přístup k informacím o tom, kolik lidí se na video podívalo a odkud přišli. Zpeněžení znamená, že se skutečný autor rozhodne video nechat přístupné a povolí u něj zobrazování reklam, ze kterých mu pak plynou zisky.

Vedle Content ID určeného hlavně pro tvůrce má YouTube i instrukce pro ostatní uživatele, kteří občas tápou v tom, co je a není porušením autorských práv. Video s postavičkami ze seriálu Happy Tree Friends míří hlavně na mladší uživatele.

Zůstává zde ale otázka, kam až se dá s takovouto ochranou zajít. Opravdu je nutné zakázat video, na kterém malé dítě tančí na známou píseň za porušení autorského práva? Zatím chybí vymezení fair use - legálního použití.

Zdroj: www.mashable.com

Štítky dokumentu: YouTube
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.