Zákaz pro Trumpa na Twitteru je trvalý. Platil by, i kdyby znovu kandidoval na prezidenta

11. 2. 2021 | Petr Michl
Když vás Twitter jednou vyrazí ze své platformy, prý už není cesty zpět. Finanční ředitel Twitteru potvrdil, že by to platilo i při případné opětovné Trumpově kandidatuře na prezidenta USA v roce 2024.

8. ledna Twitter změnil dočasné pozastavení účtu Donalda Trumpa na trvalé. Bylo to 2 dny po útoku jeho podporovatelů na Kapitol a ve výsledku ke stejnému kroku přistoupili například i na Facebooku. Dle Twitteru za tímto rozhodnutím stála snaha zamezit podněcování násilí a přispět ke klidnému předání moci a inauguraci nového prezidenta USA, Joea Bidena. To už proběhlo, ale zdá se, že Twitter nemá v plánu „červenou kartu“ udělenou Trumpovi brát zpátky ani v poměrně vzdálené budoucnosti.

Finanční ředitel Twitteru to uvedl během rozhovoru pro televizní stanici CNBC. Konkrétně řekl:

„U nás to funguje takovým způsobem, že když jste odstraněni z platformy, tak jste z ní prostě odstraněni. Nezáleží na tom, jestli jste komentátor, finanční ředitel, minulý nebo stávající veřejný činitel. Pamatujte si, že naše předpisy jsou navržené, aby zajistily, že lidé nebudou vyzývat k násilí. A když to někdo udělá, musíme ho z (naší) služby odstranit. Naše předpisy přitom nepovolují, aby se tito lidé vrátili.“

Toto prohlášení přichází v okamžiku, kdy je projednáván dodatečný impeachment Donalda Trumpa. Demokraty ovládaný Kongres dostal tento legislativní boj o formální zbavení prezidentského úřadu do Senátu, kde je jeho dílčím úspěchem připuštění legality takového procesu, když Trump už fakticky hlavou státu není. Přesto se zdá, že se nenajde dostatek republikánů k tomu, aby byl impeachment úspěšný. Demokrati hrají také o to, aby bylo Trumpovi zakázáno vykonávat veřejný úřad v USA v budoucnu.

Pokud se jim to nepodaří prosadit, není vůbec vyloučené, že Donald Trump bude znovu kandidovat na prezidenta USA v roce 2024. Ani v tom případě ale Twitter nehodlá uhnout ze svého původního rozhodnutí, o jehož správnosti se nemůžou politici ani politologové shodnout. Účet @realdonaldtrump už má navždy zůstat jen prázdnou schránkou.


Tip redakce: 

Připomeňte si tweety Donalda Trumpa v době útoku na Kapitol. Právě ty vedly k dočasnému pozastavení jeho účtu na Twitteru, které se záhy změnilo v trvalé. 

Štítky dokumentu: Twitter
Sdílejte tento článek:
Podobné články: