Pepsi a Hitler Aneb Crowdsourcing, který se hrozivě nevyvedl

20. 8. 2012 | Petr Michl
Crowdsourcing je čím dál populárnější, někdy se ale může opravdu krutě nevyvést.

Crowdsourcing je čím dál populárnější. Nechat zaznít hlas lidu se ale někdy může opravdu krutě nevyplatit. Navíc i aktivita lokálního prodejce je schopná zasáhnout negativně globální značku. Přesně to se stalo Pepsi, výrobci nejpopulárnější nekolové limonády v USA, Mountain Dew. Malý řetězec restaurací v Kalifornii, Villa Fresh Italian Kitchen, se rozhodl pro trendy marketingovou aktivitu. Zeptal se internetové populace, jak má pojmenovat typ Mountain Dew s příchutí zeleného jablka. Vytvořil na to dokonce microsite s pěknou grafikou, předpokládané bylo velké zapojení lidí, nárůst fanoušků stránky na Facebooku a popularity nápoje i restaurace, kde ho podávají. Na první pohled to je nápad, na kterém není nic špatného. Ostatně nedávno jsme psali o tom, jak zabodovaly brambůrky Lays facebovou aplikací "Do Us Flavor" a přitom získaly tipy na novou příchuť. S pomocí masivní televizní kampaně se to podařilo nedávno v Česku i značce Bohemia Chips.

 

Teorie svůj odraz v realitě tentokrát nenašla. Stačilo k tomu, aby si crowdsourcingu a zároveň soutěže o iPody, skateboard, trička a pizzy všimli amatérští trollové s profesionálním přístupem ze stránky 4Chan.org. Ti se do pojmenování nápoje s více než stopovým množstvím kofeinu a kukuřičného sirupu pustili s vervou a dopad jejich řádění můžete vidět na obrázku níže. Téměř celý žebříček TOP 10, z kterého měla vybrat finální název odborná porota, je zaneřáděn legračními názvy a vede „Hitler did nothing wrong“ – tedy „Hitler neudělal nic špatného“ – za pozornost stojí i zkomolenina diabetu „Diabeetus“ a různé variace na prýštící babičku „gushing granny“. V širším výběru návrhů zaujme i „hoňjablko“ „fapple“ či „vůdcova šťáva“ „Führer Juice“.

 

Zmiňovaná Microsite Dubthedew.com byla zrušena a na Twiteru účtu Mountain Dew se objevilo přiznání k marketingovému trapasu ve znění: „Dub the Dew definitely lost The Internet.“ Prohrát s internetem, který zrovna reprezentovali vtipálci z 4Chan není nic ojedinělého. Již v minulosti ovládli crowdsourcingovou kampaň německého prostředku na mytí nádobí Pril a na jeho etiketu prosadili načmáranou postavičku z internetových memů, „Rage Guy“.

 

Na obal švédské značky sprchových gelů, Lano, pro změnu dostali skrze veřejné hlasování fotografii handicapovaného dítěte. 

V tomto roce Pepsi vytyčila pro MD cíl být více „urban cool“, aby zvýšila oblibu nápoje ve velkých městech a zároveň centrech zábavy, jakými jsou New York, Miami, New Orleans nebo Los Angeles. Za tímto účelem si rozdělila jednotlivé oblasti a zaplatila brand ambasadory silné ve státech, kde není tržní pozice MD pevná. Na Kalifornii a Los Angeles tak působí raper Lil Wayne, „homies“ v rodné Pensylvánii oslovuje jiný raper Mac Miller, pro silnou hispánskou komunitu ve státech na jihu USA tu je skateboardista mexického původu Paul Rodriguez, zatímco v Nashvillu je reklamní tváří country zpěvák Jason Aldean.

Právě roztříštěnost marketingové komunikace a propagační tanec o mnoha stylech, snažící se přilákat dosud zákaznicky slabší etnické minority a přitom neodradit dominantní bílou většinu, může někomu připadat silně „uncool“. Útok na crowdsourcingovou akci malého řetězce restaurací tak může být klidně i trestem za neexistující či roztříštěnou identitu značky, které lze těžko věřit. 

Zdroje: hypervocal.com, bloomberg.com, newsfeed.time.com, cnet.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: