Automat na Pepsi pro 21. století: Pošlete přes něj láhev kamarádům, zahrajete si hry a nabijete mobil

10. 10. 2012 | Petr Michl
PepsiCo vyzdvihuje ve své nové strategii inovace nade vše. I proto zkouší v USA nový pilotní program s automaty na nápoje Pepsi, které umí víc než osvěžit.

PepsiCo nechce zaspat tažení Coca-Coly na asijské trhy a její posedlost content marketingovou strategií. V souboji dvou „kolových gigantů“ má být tou vtipnější a inovativnější značkou. I proto nyní zastává pozici Chief Design Officer Mauro Porcini, který dokázal v 3M vytvořit z nudných kancelářských pomocníků, jakými jsou lepicí pásky a post-ity, svébytný street-art. Inovace jdou ale dělat i v dnešní době technologických hraček trochu zastaralé oblasti automatů na láhve s nápoji. Každého gamblera jistě potěší, že po vhození dostatečného množství drobných, vypadne s mohutným žuchnutím slibovaná odměna. Jinak to je ale desítky let starý koncept, který digitální displej nijak nespasí. PepsiCo se mu proto snaží přidat více herních a sociálně interaktivních prvků. V USA se má rozběhnout pilotní program, v jehož rámci budou testovány automaty, u kterých si mimo zakoupení Pepsi budou lidé moci zasílat virtuální dárky, hrát hry, ale i nabít mobil ze stylové zásuvky.

Jeden automat neuhasí jen žízeň u něj stojících, půjde přes něj zaslat Pepsi a Mountain Dew, Sierra Mist Natural, Aquafina nebo Lipton Green Tea také příteli po zadání jeho jména a emailu spolu s osobním vzkazem. Láhev nebude samozřejmě doručena elektronickou ani jinou poštou, u vzkazu bude připojený kód pro zadání u nejbližšího Pepsi automatu. Obdarovaný může „pozvat na limonádu“ dárce zpět, nebo poslat tuto laskavost někomu jinému.

Dojde ale i na videoherní gambling, na obrazovce automatu si půjde zahrát hry o láhev zdarma. Případná výhra se nemusí uplatnit ihned, ale díky kódu ji lze uplatnit později i u jiného Pepsi automatu. K poflakování mládeže u „kouzelné krabice“ má napomoci i to, že bude vybavena zásuvkami a USB konektory pro nabití telefonu. Její displej navíc zobrazí nutriční hodnotu limonád i videa z kampaní Live for Now. Chytré mají být i vnitřnosti usnadňující doplňování automatickým hlášením stavu láhví na příslušná místa. Docela dobře si umíme představit, že takové automaty se stanou magnetem v amerických nákupních centrech, ale potenciál skýtají do budoucna klidně i pro sídliště či místa v blízkosti škol v Česku.

PepsiCo tlačí vpřed nové technologie i v jiných oblastech. Společně s Columbia University vyvíjí softwarový nástroj pro analýzu životního cyklu, který jí pomoci být více environmentálně zodpovědnou společností, což by ji mělo do budoucna přinést mimo jiné i nová marketingová témata. O více bio přístup se pokouší ostatně už i v Austrálii, kde v nápoji Pepsi Next se sníženým počtem kalorií využívá přírodní sladidlo z místních rostlin, Stevia. V dobytí Indie ji mají být nápomocny IT nástroje, které ji dovolí rozložit složitý trh na pro management uchopitelná data. V Číně staví již svou šestou továrnu. K tomu, podobně jako Procter & Gamble, konsoliduje partnerství se svými reklamními agenturami, k tomu aby ji ty vyvolené pomohly být ještě zábavnější, inovativnější a chytřejší.

 

Ač se nápad s automatem na Pepsi zdá jako skutečně zábavná novinka, v něčem je to jen vylepšení konceptu, který již předvedla Coca-Cola s pomocí Googlu při oživení slavné reklamy s motivem „I’d like to buy the world a coke“. Více si přečtěte v článku Kreativní inspirace: Plechovka Coca-Coly pro celý svět.

 

Chytré automaty se ale chystá Coca-Cola budovat i nastálo. Dokonce i ve spolupráci s Pepsico a dalšími americkými výrobci nealkoholických nápojů spojenými v American Beverage Association (ABA). Tato „chytrost“ ovšem není zase tak výrazná. Jedná se o automaty, které u každé láhve či plechovky upozorní, kolik má kalorií. Je to protireakce na tah proti obezitě, který je v americké společnosti čím dál hlasitější. První dáma USA, Michelle Obamová, proti nadbytečným tukovým zásobám bojuje s kampaní Let’s Move. Starosta New Yorku, Michael Bloomberg, pro změnu prosadil na některých místech v jeho městě zákaz prodeje limonád s objemem nad necelého půl litru (přesně 16 oz. = 474 mililitrů). Limonádový průmysl tak nechce hrát roli obětního beránka a raději vytahuje všechny karty i kalorie na stůl, přizpůsobuje se tomu proto i funkčnost automatů.

 

Zdroje: www.adweek.com, www.brandchannel.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: