StarCube 2013: Představení týmů jarního běhu startupového akcelerátoru

1. 3. 2013 | Petr Michl
Prohlédněte si podrobnější představení týmů v aktuálním běhu startupového akcelerátoru StarCube. Nabídka jde od tančícího polštáře přes vývoj mikročipů až po matematiku pro děti.

Startupový akcelerátor Jihomoravského inovačního centra, StarCube, již zná týmy, které se ho v letošním jarním běhu zúčastní. Navštívili jsme už část výběrového řízení StarCube Jam, ale se zveřejněním seznamu úspěšných týmů jsme čekali na Boot Camp, který se odehrával v průběhu minulého týdne v Lysicích u Brna. Na něm týmy pilovaly svoje plány a jedním z výstupů bylo i pojmenování jejich byznysu v jedné větě. Někdy se tato shrnutí výrazně lišila od těch, které měli zástupci jednotlivých startupů na rtech předtím, než se na boj o místo ve StarCube vydali. Aktuální běh StarCube programu je poprvé za účasti zahraničních týmů a je veden v anglickém jazyce. I proto tato shrnutí uvádíme v originálním znění od týmů, abychom něco z významu neztratili v překladu. Bohužel zatím chybí příspěvky od zahraničních týmů, jelikož ty se Boot Campu nemohly zúčastnit z důvodu vízových problémů týmů z Jordánska a Palestiny a nešťastné havárie týmu z Itálie.


FoodGraph

1 věta: Helps you choose and plan the right food with respect to your tastes and health.

Komentář MJ: FoodGraph je mobilní aplikací, jež má usnadnit výběr zdravého a chutného jídla. Má tak úspěšně bojovat se stravovacími zlozvyky i s obezitou.
Tradiční překážkou použitelnosti podobných aplikací je to, že lidé neradi svůj mobil „krmí daty“. Úspěch či neúspěch tak hodně závisí právě na tom, jakým způsobem bude jídelníček lidí monitorován a jak moc bude pro uživatele jednoduché zadávání údajů.


¾ týmu FoodGraph: David Gešvindr, Michaela Bukovenová a Jan Sedlák


Be Interactive

1 věta: Be Interactive presents interactive outdoor games for tablets and smart devices for parents and their children. Have a fun, educate yourself and see the world while moving!

Komentář MJ: Be Interactive chce vytvářet interaktivní outdoorové hry pro telefony a tablety. Ty by měly vytáhnout děti od sledování svítících obrazovek v poloze vsedě a přimět je trochu se hýbat. Hry mají nabídnout scénář i nové vědomosti v rámci společné aktivní zábavy pro rodiče a děti.


Crowdy

1 věta: Crowdy! The efficient backup system, inside your business for your business.

Komentář MJ: Crowdy je data backup systém, který se tak trochu staví proti cloudovým řešením. Ač je cloud trendy, data někde v oblacích na cizích data serverech jsou v rozporu s vnitřními předpisy mnoha společností. Jiné jsou pro změnu pro business cloudové řešení příliš malé. Crowdy nabízí zálohu dat přímo na hard discích počítačů v majetku firmy. Dnes má většina počítačů terabytové disky a ve firemním prostředí, kde se nevyužívá video nebo grafika, je tento prostor často nevyužit. Crowdy obsah z jednotlivých počítačů distribuuje napříč dalšími přístroji v rámci firmy. Data jsou tak „doma“ a přitom zálohovaná.


OrganizeTube

1 věta: Online video playlist management on steroids.

Komentář MJ: Video je čím dál důležitější formát obsahu, který si internet čím dál více podmaňuje. OrganizeTube je přehrávač pro fajnšmekry, kteří již danému trendu podlehli a potřebují si své kolekce uspořádat. Poskytuje platformu pro intuitivní vyhledávání nejen na YouTube, ale i na DailyMotion, a zároveň snadné uspořádávání do playlistů. Tým už získal investora v podobě Václava Muchny, majitele jedné z globálně nejúspěšnějších českých technologických společností, Y Soft.


OrganizeTube je ve své sebeprezentaci nejdál. Má již propagační video a jeho produkt si můžete vyzkoušet.


Explosion App

1 věta: The best tool to create photo contests, sweepstakes, surveys and quizzes on Facebook. It´s easy, fast, cheap and viral!

Komentář MJ: Je dalším českým poskytovatelem „Facebook aplikací pro masy“ – tedy pro společnosti, které nechtějí dávat velké peníze za vývoj „appky“ na míru. Explosion app by měla být webovou platformou, která dovolí firmám vytvořit krok za krokem svoji Facebook aplikaci bez jakékoliv znalosti kódu. Oproti stávající konkurenci by měly mít aplikace propracovanější funkčnost, například včetně uživatelské možnosti pozvat do aplikace FB přátele atd.


Moravia Microsystems

1 věta: Powerful IDE for microchip programming - don't make mistakes, prevent them.

Komentář MJ: Jedná se o multiplatformní vývojové prostředí (IDE) pro mikrokontrolery. Mikrokontrolery jsou „malé počítače“, které se objevují v elektronických zařízeních, která se sama ovládají. Namátkou se může jednat třeba o součásti automobilů, medicínských implantátů, dálkových ovládání, zařízení kanceláře a hraček. IDE od Moravia Microsystems má umožnit jednodušší a rychlejší vývoj mikrokontrolerů.


IT2TEST

1 věta: Online tool for the mass monitoring fulltext positions of websites.

Komentář MJ: SEO je dlouhodobý proces a sledování pokroků u jednotlivých klíčových slov v čase není vůbec jednoduché. Software IT2TEST je analytickým nástrojem, který nabízí přehled průběžného pořadí u různých klíčových slov ve vyhledávačích, včetně těch méně četných a přesto nejvýznamnějších v tzv. longtailu. Může sloužit agenturám poskytujícím SEO i firmám, které si ho chtějí dělat samy nebo chtějí mít přehled o tom, jak si skutečně vedou. SEO je pro svou komplexnost v pohledu ne-expertů často „black box“, a většina firem proto ani nedokáže posoudit, jestli pro ně poskytovatel SEO dělá dobrou práci. Konkurencí na trhu je SEO nástroj Collabim z dílny H1, ten je ale dle IT2TEST příliš složitý, s funkcemi, jež často nevyužívají ani odborníci. Jejich nástroj by měl být jednodušší a levnější.


Jobote

1 věta: Jobote.com Recruit Smarter

Komentář MJ: Webová aplikace pro jednoduchou publikaci inzerátů s nabídkou pracovních pozic, která usnadňuje publikování napříč sociálními sítěmi. Přiděluje unikátní trackovací linky pro jednotlivá sdílení, což umožňuje snazší hodnocení při využívání systému „referr a friend“, kdy případný bonus neuteče osobě, která do firmy skutečně přivedla svého známého.


Tým Jobote: Tomáš Horáček, Jason J. Bedore a Václav Juchelka


matematika.hrou.cz

1 věta: Math can be fun for both children and teachers.

Komentář MJ: Matematika je velice důležitý předmět, který ovšem baví jen minimum dětí. Matematika.hrou.cz si klade za cíl podat ji žákům ve formě her, které jsou zábavné a jednouché na pochopení. Zároveň chce usnadnit život rodičům i učitelům, kteří jinak tráví hodiny opravováním písemných testů. Výsledky testů budou zaznamenávány, a tak bude pokrok dětí snadno sledovatelný. Registrovaní učitelé budou mít možnost organizovat děti do virtuálních tříd a zadávat jim domácí úkoly i poskytovat zpětnou vazbu.


Go-between News

1 věta: Smart magazine, which will learn, what you are interested in.

Komentář MJ: Go-between News mají přinést lék pro dobu, kde se na nás valí nespočet informací. Jedná se o službu vytvářející rešerše z hlavních zdrojů zpravodajství. Možná bude ale i prioritizace a výběr dle tématu, tak aby byl lidem nabízen obsah dle jejich preferencí.
Existují systémy na vytváření rešerší z knih a shrnutí ve stylu „z tisku“ poskytují i některá média. Motejlek.com dokázal, že jsou lidé ochotní platit i za informace online, ovšem za ty, které nejsou tak jednoduše dostupné z jiných zdrojů, jdou často do hloubky a poskytují hlubší vhled. Pro Go-between News bude výzvou přimět lidi, že se vyplatí platit i za úsporu času při konzumaci dostupného obsahu.


Tým Go-between News: Martin Lazar a Tomáš Pinkas


Dancing Pillow

1 věta: nedodána

Komentář MJ: Tým složený z mladíků z Jordánska a Sýrie má rád technické vychytávky. Dancing Pillow je elektronický polštář, který je propojený s mobilní aplikací. Slouží k probuzení postižených lidí i těžkých spáčů v případě požáru, spuštění bezpečnostního alarmu, ale třeba i upozornění na plačící dítě. Má různé módy buzení využívající vibrace, světlo i pach.


Note tracker

1 věta: nedodána

Komentář MJ: Note Tracker je zařízení, které může být připevněno k tabulím (ke klasické na křídy i k moderní na fixy). V reálném čase zobrazuje to, co je psáno na tabuli. Vše se navíc ukládá do cloudu (systém je propojen s Windows Azure), takže je obsah dohledatelný i zpětně.


Note Tracker v akci

 

Club Family Card

1 věta: nedodána

Komentář MJ: Projektem italského týmu je karta pro rodiny a tělesně postižené, která poskytuje slevy v síti obchodů, ale i kulturních institucí a různých podniků.
V něčem je překvapením, že něco podobného na italském trhu již není. Česká obdoba v podobě Rodinného pasu byla zavedena v Jihomoravském kraji již před více než 4 lety a postupně se rozšířila i v dalších krajích.
Jako příklad slevové karty, do jejíhož programu je zapojeno přes 300 obchodníků, můžeme uvést německou PAYBACK kartu. Není výlučně rodinná, ale karet je v Německu vydáno 10 milionů a 3 miliony karet je aktivně využíváno, takže se jedná o jeden z nevýznamějších evropských projektů tohoto typu. V České a Slovenské republice má velkou sílu SPHERE card, jež lze využívat v 9 tisícovkách obchodů.
 

Chcete se dozvědět, co potřebuje mít tým, který se chce do StarCube programu, a jak vypadá výběrové řízení? Přečtěte si rozhovor s projektovým manažerem StarCube, Vojtěchem Krmíčkem.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?