A je to tady! Volitelné skrytí lajků je dostupné na Facebooku i Instagramu

28. 5. 2021 | Petr Michl
Nepovažujete závody o počet lajků za rozumné? Nyní se jich u svých příspěvků nemusíte zúčastnit. Nově jdou celosvětově skrývat na Instagramu, ale i na Facebooku.


Zdroj: blog Instagramu


Málokdy je nějaká funkce testována více než 2 roky. Platí to ovšem pro možnost skrývání lajků na Instagramu. Ta nyní vystupuje ze stínu skutečně pozvolného testování a slaví globální roll out pro všechny uživatelské účty. 

K prvnímu testování slibované funkce skrytí lajků pro každého, s výjimkou majitele účtu, došlo již na podzim roku 2019. Platforma ovšem něměla dlouho potřebná data (nebo spíše odvahu) k tomu, aby funkci vypustila na ostro. Tedy až doteď. Na svém blogu k tomu Instagram říká: 

„Možná jste si všimli, že na Instagramu už nějakou dobu testujeme skrývání počtu lajků. Dnes oznamujeme, že každý na Instagramu a Facebooku bude mít nyní možnost skrýt své veřejné počty lajků, aby se mohl rozhodnout, co mu vyhovuje."

Na Facebooku bude možnost skrývání lakjů vypadat takto: 


Zdroj: Sarah Perez on Twitter / @sarahintampa

Původní myšlenkou stojící za zavedením této funkce, byla snaha platformy snížit tlak na její uživatele. CEO instagramu Adam Mosseri na svém účtu uvedl, že Instagram hodlá zavést funkci, která možná uškodí byznysu, ale pomůže psychickému stavu uživatelů. Nyní Instagram odhaluje, že možnost volby skyrtí lajků je lepší než jednostranné rozhodnutí. Na svém blogu vysvětluje: 

„Skrývání počtu lajků jsme testovali, abychom zjistili, zda to lidem na Instagramu nezhorší zážitek. Od lidí a odborníků jsme slyšeli, že nevidět počty lajků je pro některé přínosné a pro jiné obtěžující, zejména proto, že lidé používají počty lajků, aby měli přehled o tom, co je trendy nebo populární, takže vám dáváme na výběr."

Na Instagramu je skrytí lajků velmi jednoduché, jak dokládají následující obrázky. Po kliknutí na 3 tečky v pravém horním rohu příspěvku stačí zmáčknout možnost „Skrýt počet To se mi líbí", případně „Hide Like Count".


Autor: Petr Michl


Zákaz lajků jde také určit obecně v Nastavení. 


Zdroj: blog Instagramu

 

Lajky a vliv na obsah influencerů

Kromě dopadu, který schování lajků, může mít na samotné uživatele, vyvstává otázka, jak ovlivní influencery. Právě na toto téma provedla platforma zaměřená na influencer marketing už v roce 2019, HypeAuditor, průzkum, ve kterém zjistila, že influenceři zaznamenali pokles lajků v zemích, kde bylo jejich zobrazení zrušeno. U influencerů, kteří měli počet followerů mezi 5 000 a 20 000, se jednalo o pokles o 3 až 15 %.

K nárůstu lajků došlo pouze v Japonsku, ovšem jen u influencerů, kteří měli mezi 1 000 a 5 000 followery nebo mezi 100 000 a 1 milionem followerů. U nich došlo k nárůstu lajků přibližně o 6 %. Tento trend může souviset s tím, že někteří lidé bývají klidnější, když lajkují obsah bez toho, aby věděli, kdo další stejný obsah také lajkoval.

Na dopady po zavedení možnosti skrývat lajky celosvětové si budeme must chvíli počkat.  

Zdroj: socialmediatoday.comblog Instagramu, 

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: