Airbnb nahrazuje výpadek příjmů online zážitky, ale nestačí to. Propustí 25 % zaměstnanců

7. 5. 2020 | Eva Dragulová,Petr Michl
Je libo online procházku Prahou s pánem v kostýmu doktora z časů morových ran? I to najdete nově na Airbnb v rámci tzv. Online Experiences. Ani tato služba ovšem nenahradí ztráty z globální stopky pro turismus. Airbnb proto propouští 25 % zaměstnanců a mění byznys model. Na co se teď zaměří?

Airbnb se rozhodla transformovat svůj byznys na nabídku online zážitků. To sice nemůže ekonomicky ani zdaleka nahradit zisky, které jim plynuly z ubytování, ale zajistí jim to přežití a zachová povědomí o značce, než se vyřeší momentální situace nastolená koronavirem a opatření se trochu rozvolní.

kolazZdroj: Airbnb

Mezitím zkuste Airbnb Experiences. Nabídka je opravdu bohatá. Můžete si online užít degustaci vína v USA. Nebo se naučit skvělé koláže s umělcem z Barcelony. A co byste řekli na meditaci s ovcemi ve Skotsku? Skvělá je taky možnost nechat si přečíst pohádku od amerického autora dětských knih – a to za pouhých 180 Kč! A co byste řekli domácí pastě od nefalšované Italky za poslechu opery? Za dvě hodiny a necelých 700 Kč z vás může být mistr.

italieZdroj: Airbnb

Díky této službě od Airbnb tak nadále můžete poznávat cizí kultury, učit se nové věci a zažívat obohacující zážitky, navíc v pohodlí vlastního domova. Zážitky trvají většinou 60–90 minut. Střední cenová hladina nabízených akcí se pohybuje kolem 500 Kč (20 dolarů), některé jsou dokonce zdarma – jako třeba pozorování zvířátek na farmě v Dunlapu.

Když společnost Airbnb před 11 lety začínala, byla původní idea prostá. Dát nezávislým cestovatelům možnost zajistit si ubytování mimo hotely, nejlépe u domorodce doma. Neplánovali ničit realitní trh, původní myšlenka bylo sdílené bydlení. Z původního nápadu se společnost přetransformovala v gigantickou ubytovací platformu, která generovala obrovské příjmy.

Online zážitky propad obratu nezalepí. Bude se propouštět

V průběhu roku 2020 plánovala Airbnb veřejný úpis akcií na burze, přičemž analytici odhadovali hodnotu společnosti na 31 miliard dolarů. Bohužel se plány změnily, tento záměr zhatila koronakrize. CEO společnosti Brian Chesky se nechal slyšet, že zisk společnosti v roce 2020 bude méně než poloviční, než jak tomu bylo loni. Navzdory kapitálu od investorů ve výši 2 miliard dolarů. 

Společnost proto přistoupila k radikálním propouštění. Celých 1900 lidí — tedy zhruba čtvrtina zaměstnanců — končí. Ve zprávě adresované zaměstnancům CEO Airbnb Brian Chesky uvedl, že:

Sdílejte tento článek:
Podobné články: