Apple bude mít vlastní mapy, Google Maps u něj končí

12. 6. 2012 | PeMi
Apple oznámil uvedení vlastního mapového systému pro iOS, bude zvládat i hlasovou navigaci.

Jedna z nejsilnějších vazeb mezi společnostmi Apple a Google je minulostí. Google Maps již nebudou integrované v produktech Apple. Zástupci společnosti s nakousnutým jablkem ve znaku to oznámili včera při představování operačního systému pro moilní zařízení, iOS 6. Nové mapy mají nabízet takřka všechny prvky jako ty od defaultní aplikace s Google Maps, mezi nové funkce bude patřit hlasová navigace a 3D mapy s virtuálními přelety.

Ve světle nových informací vypadá tisková konference z minulého týdne, na které Google oznámil brzké uvedení skvěle vypadajících 3D map pro Android, hlavně jako defenzivní krok. Třeba i proto, že nebylo naznačeno, kdy budou skutečně k dispozici. 3D mapy od Apple vypadají stejně dobře. Jeden z hlavních mužů stojících za iOS, Scott Forestall ostatně předvedl na iPadu stejnou ukázku přeletu nad San Franciskem, jaká byla použita na tiskové konferenci Googlu. Ten natáčí jednotlivé lokace z letadel a poté teprve obraz převádí do 3D map. Apple své postupy neodtajnil, ale dá se předpokládat, že je recept stejný.

 

Nové mapy kopírují nebo vylepšují to, co už uměly Google Maps. Chybí jen jedna funkce – Google Street View. Množství energie, peněz a času, které stálo vybudování této služby nelze pochopitelně jednoduše replikovat. Apple také přináší vlastní verzi hlasové navigace, respektive bude integrovat práci vývojářů třetích stran. V tomto ohledu určitě není od věci říci, že mapová data poskytuje Applu společnost Tom Tom. Výhodou navigace by neměla být pouze hlasová nápověda u každé zatáčky, měla by poskytovat i informace o provozu na silnicích a prozradit, pokud se na naplánované cestě vyskytuje havárie nebo dopravní zácpa.

Další výhodou má být schopnost využít hlasové příkazy. Ty už nejsou novinkou ani pro uživatele Androidu, ale dá se předpokládat, že díky integraci se Siri bude daný systém uživatelsky příjemnější a schopnější.

Uživatelé iPhonů a iPadů se mohou těšit na nové mapy, Google pochopitelně tolik radosti nemá. Jeho útěchou může nicméně být alespoň to, že zatím nic nenaznačuje tomu, že by se Apple chystal uvést mapy i ve webovém prostředí.

Zdroje: www.techcrunch.com, www.mashable.com
 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: