BMW vypráví příběh nejmenšího auta, které kdy pašovalo lidi přes Berlínskou zeď

21. 10. 2019 | Kristýna Vozková
Stěží se do něj vejde jeden pasažér, ale přesto se díky němu shledalo 9 lidí z východního Berlína se svou rodinou na západní straně zdi. BMW se rozhodlo 30 let od pádu Berlínské zdi natočit krátký film podle skutečné události.

Třicet let po pádu Berlínské zdi přichází BMW s krátkým dojemným filmem s názvem The Small Escape”, ve kterém hraje hlavní roli jeho miniautomobil BMW Isetta. V roce 1964 se totiž automechanikovi Klausovi-Günterovi Jacobimu (dnes 79 let) podařilo v tomto miniaturním autíčku propašovat svého kamaráda Manfreda Kostera za rodinou do Západního Berlína. Automobilka, která věří, že síla automobilů spočívá zejména v propojování lidí, tento příběh přetvořila do dojemného čtyř minutového filmu, u kterého nezůstane jedno oko suché.

Film diváka navrací do Berlína 60. let. Klaus-Günter Jacobi, který tou dobou žije několik let s rodinou v Západním Berlíně, přichází s odvážným plánem převést svého blízkého přítele přes ostře střeženou zónu ve svém miniaturním voze BMW Isseta. Předpokládá, že automobil měřící pouze 2,30 metru na délku a 1,40 metru na šířku,  nevzbudí u strážných žádné podezření. Stěží se do něj totiž nasouká jeden statný muž a je takřka nemožné si představit, že by se v něm dal ukrýt někdo další (nebo jen jeho části).

Šikovný automechanik ve své dílně v Berlíně-Reinickendorfu vůz upraví a vytvoří za sedačkou přímo u motoru improvizovanou skrýš. Kvůli ní z automobilu mizí mimo jiné rezervní kolo, topení, vzduchový filtr a také palivová nádrž na třináct litrů, která je nahrazená dvoulitrovým kanystrem.  

Odvážný plán se Jacobimu vydařil.  A co víc, stal se inspirací pro mnoho dalších. Podle automobilky tak v modelu Isetta uprchlo do pádu Berlínské zdi minimálně dalších 8 lidí.  

Na tvorbě krátkého filmu spolupracovali režisér Alex Feil, kameraman Khaled Mohtaseb a scénograf Erwin Prieb. Ti mu dodali punc klasického hollywoodského trháku plného napětí s dojemným happy endem. Kostýmy i rekvizity byly vyladěné do posledního detailu a atmosféru příběhu dokreslovala také dramatická hudba. V Berlíně byla paradoxně natočena pouze jedna scéna, pro zbytek záběrů si tvůrci vybrali Budapešť, která svou atmosférou nejvíce připomínala Berlín 60. let. Bohužel však město nedovolilo štábu uzavřít ulice, a tak byly všechny scény natočeny na parkovišti. Na výsledku to však rozhodně nejde poznat. 

Brand Manager BMW, Jens Thiemer uvedl na adresu filmu následující: „Od svého vynálezu přinášely automobily lidstvu svobodu a sebeurčení. Jsou tu proto, aby spojovaly lidi. To je něco, co bychom měli mít vždy na paměti. Tento film se na to snaží poukázat. Můžeme jej považovat za symbol neocenitelnosti automobilů pro náš život. Film oslavuje odvážné lidi, svobodu, nezávislost a sny.”  

Umělecké ztvárnění odvážného příběhu můžete zhlédnout na YouTube společnosti BMW Group i na sociálních sítích skupiny.  Kampaň má také vlastní webovou stránku, která popisuje odvážný čin i život Klause-Güntera a  jeho maličkého BMW Isetta.  Malý kovový hrdina je mimochodem stále k vidění v berlínském muzeu ve Friedrichstrasse, stejně jako tisíce dalších exponátů připomínajících historii kdysi rozděleného města. A člověkem, který návstěvníky touto historií provází, není nikdo jiný, než sám Klaus-Günter Jacobi.

 

Zdroj: bmw.com

Zdroje: bmwblog.com, lbbonline.com

 

Kam dál?

BMW má s krátkými filmy namísto klasických reklam své zkušenosti. V díle Beat The Devil z roku 2003 legenda soulu, James Brown, v doprovodu Clivea Owena přijde za ďáblem (Gary Oldman) s tím, že duši upsanou za bohatství a slávu mu sice dodá dle dohody, ale něco musí udělat s tím otravným stárnutím. Přítomna je ale i spektakulární honička, kterou vyhraje roadster BMW Z4. Pod tímto kraťasem je jako režisér podepsán inovátor akčních filmů, Tony Scott, který se ale ve své kariéře nevyhýbal ani reklamnímu průmyslu. Podívejte se na přehled jeho nejlepších reklam, mezi kterými najdete i Beat The Devil

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: