Bude platit Meta a Google za přebírání vydavatelského obsahu? Schválení autorského zákona k tomu otevírá cestu

17. 10. 2022 | Petr Michl
Byla schválena novela autorského zákona, kterou se implementuje evropská směrnice č. 790/2019 o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Zákon posiluje posiluje vymahatelnost autorských práv vydavatelů ve vztahu k digitálním platformám. Když se spolu nedohodnou, podmínky licenční smlouvy rozhodne Ministerstvo kultury ČR.


Zdroj: Stock photos on Shutterstock

V pátek 14. října schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ve třetím čtení novelu autorského zákona, kterou se implementuje evropská směrnice č. 790/2019 o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice ve svém článku 15 nově stanovuje také odvozená autorská práva pro vydavatele tiskových publikací v printové a online formě. Užití tohoto vydavatelského obsahu dalšími uživateli, zejména pak velkými digitálními platformami, které vlastní obsah nevytváří, ale přebírají jej od jiných tvůrců a na jeho základě potom vytváří vlastní zisky, bude do budoucna možné pouze na základě uzavřené licenční smlouvy. Tu si bude moci sjednat každý vydavatel samostatně, nebo pověří kolektivního správce, kterého svým rozhodnutím stanoví Ministerstvo kultury ČR.

Podstatné je, že Sněmovna přijala i pozměňovací návrh poslance Jana Laciny (STAN), který posiluje vymahatelnost autorských práv vydavatelů ve vztahu k digitálním platformám. Pokud nedojde k vzájemné dohodě mezi vydavatelem či kolektivním správcem ve lhůtě do 60 dnů od zahájení jednání, potom o transparentních a spravedlivých podmínkách licenční smlouvy rozhodne Ministerstvo kultury ČR.

Dle Unie vydavatelů se jedná o významný krok k udržitelnosti vydavatelského odvětví v České republice. Z tohoto důvodu vydaly dvě největší asociace sdružující vydavatele tiskových publikací v ČR společné prohlášení, které naleznete níže.

Společné stanovisko SPIR a Unie vydavatelů ke schválení novely autorského zákona

Profesní asociace Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Unie vydavatelů vítají schválení novely autorského zákona ve znění pozměňovacího návrhu pana poslance Laciny. Navzdory velmi silnému lobbistickému tlaku nadnárodních digitálních platforem poslanci ve třetím čtení svým hlasováním (148 hlasů PRO a žádný PROTI) jednoznačně podpořili spravedlivé tržní podmínky pro české vydavatele.

 

Za SPIR Tereza Tůmová, výkonná ředitelka SPIR

Za Unii vydavatelů - Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů

Štítky dokumentu: Facebook Google LinkedIn Twitter YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: