ChatGPT si nově zapamatuje, co mu poručíte

15. 2. 2024 | Petr Michl
I v průběhu samotných konverzací budete moct říct ChatGPT, co si má zapamatovat. Příště už pak bude držet v paměti kontext a vaše preference.


Zdroj: OpenAI

I velké jazykové modely mohou mít vzpomínky. OpenAI přichází s „ChatGPT memory“, pamětí pro své prémiové účty. U nich budou uživatelé schopní ovlivnit to, co si má ChatGPT pamatovat — třeba o vás, vašich blízkých nebo kontextu potřebné pro přinášení lepších výstupů, co vám pomohou v práci.

ChatGPT má už nyní tzv. „Custom Instructions“, které dokážou něco podobného. V čem se tedy nyní nová možnost liší? Jde s ní pracovat v nastavení (pod sekcí „Personalization“), ale především budete moci požádat ChatGPT o to, aby něco konkrétního v paměti podržel, nebo to naopak zapomněl. Open AI k tomu říká:

„ChatGPT nyní může přenášet to, co se naučí, mezi chaty, což mu umožní poskytovat relevantnější odpovědi... Když chatujete s ChatGPT, můžete ho požádat, aby si zapamatoval něco konkrétního, nebo ho nechat, aby si sám vybral podrobnosti.

Paměť ChatGPT se bude zlepšovat, čím více ji budete používat, a časem si zlepšení začnete všímat."

Mezi příklady sdílených informací, které by mohl držet ChatPGT v paměti, pak uvádí:

„Vysvětlili jste, že dáváte přednost tomu, aby poznámky ze schůzek obsahovaly nadpisy, odrážky a body opatření shrnuté na konci. ChatGPT si to pamatuje a rekapituluje schůzky tímto způsobem.

Řekli jste ChatGPT, že vlastníte kavárnu v sousedství. Při brainstormingu zpráv pro příspěvek na sociálních sítích oslavující nové místo ChatGPT ví, kde začít.

Zmíníte se, že máte batole a že miluje medúzy. Když požádáte ChatGPT, aby jí pomohl vytvořit narozeninové přání, navrhne medúzu v klobouku na oslavu.

Jako učitel mateřské školy s 25 žáky dáváte přednost 50minutovým lekcím s navazujícími aktivitami. ChatGPT si to pamatuje, když vám pomáhá vytvářet plány hodin.“

 

I OpenAI přiznává, že dlouhodobé uchovávání osobních informací může být problematické. Proto zatím popsanou funkci testuje na omezeném počtu uživatelů.

Zároveň upozorňuje na to, že paměť svého účtu ChatGPT budete moci spravovat i tak, že mu ji můžete kontrolovat a selektivně mazat informace, které by už dle vás znát neměl. Cestu k této možnosti najdete po cestě „Settings > Personalization > Manage Memory“. Naopak pouhé smazání vlákna chatu ke ztrátě paměti ChatGPT nepovede,

 

Dočasný chat

Když budete chtít docílit toho, aby ChatGPT po konverzaci s vámi již nevedl v patrnosti, o čem to bylo, měla by vám posloužit možnost „Temporary chat“ („Dočasný chat“). Najdete ji vlevo nahoře v dropdown menu, kde se nastavuje používaný jazykový model nebo pluginy. 


Zdroj: OpenAI

GPTs budou mít vlastní paměť také

OpenAI už několik týdnů zdobí GPTs, chatboti vyvinutí s cílem, aby ovládali ideálně konkrétní téma či problematiku. I ty budou mít defaultně nastavenou tendenci pamatovat si.

Books GPT vám pomůže najít další čtení. Se zapnutou pamětí si pamatuje vaše preference, jako jsou oblíbené žánry nebo nejoblíbenější knihy, a podle toho přizpůsobuje doporučení bez nutnosti opakovaného zadávání,“ vysvětluje výhody OpenAI. Přitom ovšem upozorňuje na to, že paměť s konverzací s běžným ChatGPT se automaticky do GPTs nepřelévá.

Ochrana dat

Popsané funkce jsou stále ve fázi testování a dosud nebyl zahájen globální rollout. OpenAI přitom přiznává, že se z pamětí i jednotlivých účtů bude jazykový model sám učit. Automaticky se tomu vyhnou jen byznys účty, je ale pravděpodobný příchod nějaké možnosti „opt outu“ i pro širší skupinu uživatelů.

Zdroj: OpenAI

Štítky dokumentu: AI

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: