Dejte si pauzu, omladino! Instagram začne upozorňovat teenagery, když na něm budou příliš dlouho

9. 12. 2021 | Barbora Vičarová
Instagram teenagerům dle uniklých interních dokumentů doslova škodí. Proto se to nyní snaží zvrátit s pomocí řady nástrojů — mimo upozornění nezletilých uživatelů na to, že jsou v aplikaci moc dlouho, dává možnost nastavení povoleného času na platformě i jejich rodičům, a to spolu s kontrolou nad tím, co jejich děti na síti dělají a sledují.

Chránit své mladé uživatele, to je mise mnoha sociálních sítí už delší dobu. Také Instagram už učinil mnoho kroků, které mají mladistvým vytvářet na síti bezpečné prostředí – v minulosti třeba ztížil cizím lidem kontaktovat uživatele mladší 18ti let nebo výrazně omezil možnosti inzerentů, jak na mladé uživatele cílit reklamu. Nyní jde však ještě dál a je zase o kousek striktnější. 

Zaměřit se na rodiče

První z kroků, které Instagram chystá, je zaměřen na rodiče nebo opatrovníky, kteří by své děti na cestě po sociální síti měli primárně korigovat. V březnu by měl být spuštěn speciální nástroj, který rodičům umožní sledovat, kolik času jejich děti na síti tráví a budou moci nastavit také různá časová omezení. Rodičům zároveň může přijít notifikace, pokud jejich dítě někoho nahlásí. Mnoho dalších funkcí se chystá v návaznosti. 

S tím se pojí i chystaná vzdělávací platforma pro rodiče. Ta by měla obsahovat mnoho zdrojů, jako jsou výukové programy k Instagramu a tipy od odborníků, které jim pomohou diskutovat o používání sociálních médií s jejich dospívajícími potomky. 

Dej si pauzu

Další novinky už se zaměřují přímo na mladistvé uživatele. První z nich je chystaná funkce Take a Break (neboli Dej si pauzu), která uživatele pod 18 let bude sledovat a pokud budou na síti trávit hodně času, doporučí jim po nějaké době, aby si od sítě chvíli odpočinuli. Umožní také nastavit si pravidelná upozornění, která budou uživateli doporučovat, aby na Instagramu netrávil mnoho hodin a nabídne také tipy, jak takový detox zvládnout. 

Tato novinka už je přístupná ve Velké Británii, USA, Irsku, Kanadě, na Novém Zélandu a v Austrálii, ale lze očekávat, že v budoucnu se dostane i k nám. Britský odborník na bezpečí dětí na internetu, Boris Radanović, tuto novinku komentuje:

 „Vítáme takovou funkci, která, jak doufáme, bude smysluplným způsobem podporovat zdravé používání sociálních médií zejména mezi mladšími uživateli. Pro uživatele může být stále těžší odpojit se na chvíli od obrazovky a proto je skvělé podporovat iniciativy, které v tom uživatelům pomáhají. V tomto ohledu budeme s Instagramem nadále spolupracovat a doufáme, že to bude krok správným směrem.“

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:
Podobné články: