Dumb Ways to Spread: Hloupé způsoby šíření viru vás rozsekají

26. 3. 2021 | Aneta Birnerová
Virální kampaň Dumb Ways to Die (2012) se dočkala další povedené parodie, která pochází z dílny studentů na jihoanglické univerzitě UCA. Jmenuje se Dumb Ways to Spread a nad jejím edukativním shrnutím aktuální situace se smíchy potrháte.

Studenti ve videu ukazují nejen obvyklé pandemické prohřešky (např. nedodržování rozestupů), ale i ty poněkud speciální, jako je výroba roušek z použitých ponožek.

Pamatujeme si na kreslený PSA spot plný brutálních úmrtí s milým hudebním podkresem Dumb ways to Die (2012)? Studenti Univerzity kreativních umění v jižní Anglii nyní přichází s další z dlouhé řady jeho parodií s aktuálním názvem Dumb Ways to Spread (Hloupé způsoby, jak šířit virus).

Video vzniklo z iniciativy studentů, kteří po roční karanténě již ztrácí trpělivost s lidmi vzpouzejícími se ochranným opatřením. Vytvořili tedy spot s roztomilou grafikou, v němž zachycují naše celospolečenské vrtochy napomáhající k šíření viru (např. hamounění toaletního papíru či pořádání ilegálních večírků).

U teoretické ukázky ovšem nezůstalo – spot obsahuje také štiplavé záznamy reálného dění. Ve videu potkáme například premiéra Borise Johnsona, který si vykračuje venku poněkud „nalehko“, nebo vzteklé účastníky protestních akcí. 

Ovšem místo, abychom se nad těmito přestupky durdili, pokojná podkresová píseň s refrénem: „So many dumb ways to spread, just get vaccinated instead,” nás naopak ukolébá k lehkému úsměvu na rtech a rošťáckému pobrukování. Nalaďte tedy tóninu a podívejte se na celé video:

 

Melbourne Metro | Dumb Ways to Die

V roce 2012 melbournské metro zadalo agentuře McCann Melbourne úkol vytvořit kampaň apelující na zvýšenou opatrnost v okolí nástupišť a kolejišť. Tenkrát jistě netušilo, že výsledkem bude legendární virální video inspirované brutálně něžným humorem série flashových animací Happy Tree Friends (1999 – 2016) s názvem Dumb Ways to Die (Hloupé způsoby, jak zemřít).

Video nabízí široký repertoár fatálně hloupých akcí, které jako by vypadly z pracovní příručky budoucích laureátů Darwinovy ceny. Patří sem například poťouchlé šťouchání medvěda klackem, pozvání psychotického zabijáka k sobě domů, nebo hra na schovávanou v sušičce. Tvůrci ale nezapomínají ani takové klasiky, jako je strkání vidličky do toustovače nebo konzumace nevhodně skladovaného starého koláče.

Mezi tyto přihlouplé způsoby, jak zemřít, je nakonec zařazeno právě i neopatrné přejíždění či přebíhání tratí melbourského metra. 

Na celý originální spot se můžeme podívat níže.

Kampaň doprovázela také online hra Dumb Ways to Draw (Hloupé způsoby, jak kreslit), kde máte za úkol pomocí kreslení mostů a zátaras úspěšně provést svého hrdinu nebezpečným terénem.

Video se dočkalo obrovského úspěchu. Youtube kanál DumbWays2Die založený pro potřeby této kampaně, který je i po 8 letech stále aktivní, má více než 920 tisíc sledujících. Nejdůležitějším výsledkem je ale 21% snížení nehod v kolejištích, které melbournské metro zaznamenalo během jednoho roku od vypuštění kampaně.

Video se během následujících let dočkalo mnoha skvělých parodií. Mezi nejpovedenější patří Dumb Movie Ways to Die (Hloupé způsoby, jak zemřít ve filmu), která představuje výčet nejhloupějších způsobů, jak ve filmu zemřeli vaši hrdinové. Podívejte se na celé video níže:

Další nezapomenutelnou iterací je video zaznamenávající všechny slavné smrti ze shakespearovských her s názvem Shakespeare Made You Die (Shakespeare tě nechal zabít). Račte se pobavit:

Pandemická krize trvá již celý rok. Na „oslavu“ tohoto výročí si s novým parodickým spotem od studentů z jižní Anglie můžete zazpívat i zavzpomínat. Jejich video totiž funguje nejen jako výzva k očkování, ale také jako nostalgické shrnutí uplynulého roku. Zdroj: smartinsights.comadsoftheworld.com

 

Štítky dokumentu: Kreativní inspirace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: