Facebook, Google, Amazon a eBay zakládají lobbistickou skupinu

27. 7. 2012 | Petr Michl
Ne velký bratr, velké bratrstvo! Digitální giganti vytvořili organizaci pro prosazování svých zájmů, The Internet Association.

Především Facebooku a Googlu se někdy s ne zrovna láskyplným podtónem říká „velký bratr“ podle vše vědoucí a ovládající entity v Orwellově románu 1984. Příznivci konspiračních teorií a bláhové naděje v soukromí na internetu mohou klidně zařadit do svého výraziva i pojem „velké bratstvo“. Internetoví obři Facebook, Google, Amazon a eBay se spojili v jedné organizaci pro prosazování jejich zájmů. Nese nevinně obecný název The Internet Association. Posláním této asociace má být „ovlivňovat rozhodnutí veřejné moci za účelem posílení a ochrany otevřeného, inovativního a svobodného internetu“.

Organizace se oficiálně zformovala tento týden a jejím prezidentem a šéfem má být protřelý americký politik Michael Beckerman. Naposledy zastával vysokou pozici v americkém vládním úřadu dohlížejícím nad telekomunikacemi a internetem.

Sám Beckerman vyjádřil potřebu společnosti po takové organizaci v tiskové zprávě:
„Internet není jenom Silicon Valley: Internet se přestěhoval na Main Street (lidový název pro ulici Pennsylvania Avenue ve Washingtonu, ta spojuje Bílý dům i sídlo Kongresu USA, Kapitol – pozn. red.). Naši prioritou je zajistit, aby volení vůdci ve Washingtonu porozuměli dopadu internetu a internetových společností na pracovní příležitosti, ekonomický růst a svobodu. Nikdo nemůže předpokládat, která inovace se stane příště. Víme však, že decentralizovaný a otevřený model internetu je to, co umožnilo jeho bezprecedentní růst a inovaci. Musíme zabraňovat pomýleným pokusům svázat tento neuvěřitelný zdroj pracovních míst, svobody a kreativity.“

Tato řeč je rozhodně silná a lze s ní jen souhlasit. Je si však potřeba také uvědomit, čí zájmy bude organizace primárně chránit. Ostatně je chránit před čím. Podnikání všech zmíněných společností mohou ohrozit různá regulativní opatření, například ta posilující ochranu soukromí uživatelů internetu, velmi nebezpečná může být ale i daňová reforma upravující internetové prodeje. Zajímavým tématem mohou být zákony řešící online pirátství a ochranu duševního vlastnictví.

Společný postup může navíc šetřit náklady. Dle portálu Digital Trends Google utratil za lobbing jen za tento rok 9 milionů dolarů, okolo milionu dolarů utratily za podobné aktivity i společnost Amazon a eBay.

The Internet Association má oficiálně zahájit svoji činnost v září.


Zdroje: www.digitaltrends.com, www.mashable.com, internetassociation.org

Štítky dokumentu: Facebook Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: