Facebook bude označovat příspěvky od státních médií

8. 6. 2020 | Petr Michl
Uživatelé Facebooku mají právo vědět, která média sponzoruje Kreml nebo Čína. Facebook přichází alespoň s nějakým novým opatřením na poli boje proti fake news. Navíc na území USA zakáže od státem vlastněných médií reklamu.

 

Facebook v posledních týdnech čelí čím dál většímu tlaku na to, aby přehodnotil svůj přístup k příspěvkům politiků. Ve snaze ukázat alespoň nějakou formu snahy boje proti fake news urychleně oznámil zavedení již dříve uvažovaného: štítku pro příspěvky státních médií.

Boj s fake news se netýká všech

Už loni na podzim Facebook rozladil mnoho odpůrců fake news. V rámci facebookových Zásad pro reklamu sice bývalo uvedeno, že není možné inzerovat informace, které jsou nepravdivé či zavádějící. K tomuto ovšem mluvčí Facebooku uvedl, že se fact-checking na politické kampaně nevztahuje. A v roce 2019 pozměněná pravidla navíc uvádí, že se omezení vztahují na tvrzení odhalená třetími stranami. Šlo de facto jen o potvrzení narativu, který opakoval Mark Zuckerberg u slyšení před americkým Kongresem týkajícího se šíření fake news a kauzy Cambridge Analytica. Facebook se nechce pasovat do role arbitra pravdy v souboji politických názorů, nechává to na úsudku uživatelů.

Tento postoj se znovu dostal na zřetel médií v souvislosti s krokem Twitteru, který označil jako lživý tweet Donalda Trumpa a připojil k němu štítek s argumentací a zdroji vysvětlujícími, proč tomu tak je.


Zdroj: Twitter

Udělal tedy přesně to, co dělá i Facebook v rámci boje proti fake news u příspěvků kontrolovaných fact-checkingovými organizacemi. Jejich drobnohledu ovšem programově nevystavuje příspěvky politiků.

A právě to se nelíbí řadě lidí, včetně některých zaměstnanců Facebooku, kteří si v pondělí 1. června vzali na protest v práci volno. Veřejně se ozval například design manager Facebooku, Daniel Stirman, jenž prohlásil, že neutrální pozice k rasismu nemůže existovat, a vyjádřil nesouhlas s tím, že Donald Trump dostává bianco šek k šíření čehokoliv, včetně jeho posledních příspěvků dle něj volajících po násilí.

 

 

Státní média, pozor!

Alespoň částečnou snahou postavit se problému je nově oznámené rozhodnutí označovat příspěvky státních médií štítkem upozorňujícím na danou skutečnost. Facebook konkrétně uvedl:

„Poskytujeme u těchto vydavatelů lepší transparentnost, protože kombinují vliv mediální organizace se strategickým krytím státu. Věříme přitom, že lidé by měli vědět u zpráv, které čtou, že mohou pocházet od titulu, co může být pod vlivem vlády.“

Příklady, jak by to mohlo vypadat, vídíte na následujících fotografiích. 


Zdroj: Facebook

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:
Podobné články: