Facebook jako odstrašující příklad – jeho ruský klon Vkontakte už nechce na burzu

1. 6. 2012 | Petr Michl
V Rusku vládne sociálním sítím o mnoho délek Vkontakte. Po neúspěších Facebooku na burze nyní odložil vlastní veřejný úpis akcií.

V Rusku vládne sociálním sítím Vkontakte. Vzhledově i funkčně to je výrazný klon Facebooku. Po neúspěších svého vzoru na burze nyní ovšem odložil vlastní veřejný úpis akcií. Vkontakte má v tuto chvíli 119 milionů uživatelů a je populární nejen v Rusku, ale i v mnoha postsovětských republikách. Ve srovnání s Facebookem, který má dle údajů Socialbakers v Rusku uživatelů jen 5 milionů 917 tisíc, se tak jedná o skutečného lokálního hegemona. Facebook zasahuje v "Putinově zemi" pouhá 4,1 % populace.

Vzhled Vkontakte je Facebookem jasně inspirován, tato sociální síť má ale navíc třeba sdílecí službu podobnou torrentu.

 

I místního hegemona se však týkají globální trendy. Po neúspěšném IPO Facebooku a nepřesvědčivých výkonech jeho akcií se bojí vstoupit na burzu i Vkontakte. Oznámil to CEO společnosti Pavel Durov. Na svém Twitter účtu zveřejnil: „IPO Facebooku poškodil důvěru mnoha soukromých investorů v sociální sítě. Proto je IPO (Vkontakte) odložen na neurčito.“

Durov má pouze 12 % podíl ve společnosti, Mail.ru Group vlastněná jedním z nejbohatších mužů Ruska, Ališerem Usmanovem, vlastní celých 39,99%. Přesto je dána Durovovi v řízení de facto volná ruka. Mail.ru si těžko na jeho nové rozhodnutí může stěžovat. Sama ví, o čem mluví, jelikož v den IPO Facebooku společnost pořídila akcie za 2,12 miliardy dolarů a pochopitelně na tom dosud prodělává stamiliony.

Turistický portál Kayak je známý vtipnými reklamami.

 

Facebook funguje jako odstrašující příklad i pro Kayak, populární americký turistický portál schopný najít tu správnou dovolenou. I ten se rozhodl od svého vstupu na burzy odstoupit. V jeho případě je to už dokonce poněkolikáté. Oficiálně požádal o IPO již v listopadu 2010. Celkově se dá říci, že neúspěch Facebooku všem digitálním firmám s vidinou zhodnocení na burze zavařil. Na jeho dalším vývoji také bude záležet, zdali se nynější nepříznivá situace v blízké době změní.
 

Zdroje: www.mashable.com, www.venturebeat.com

Štítky dokumentu: Facebook Twitter YouTube
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: