Facebook konečně přidal zpětné vyhledávání příspěvků

9. 12. 2014 | Petr Michl

Pojem „ztracen v propadlišti news feedu" se netýká jen příspěvků, které se nemalou rychlostí mění na vaší facebookové Zdi. Upřímně je velký problém dohledat si i svůj vlastní příspěvek, nemluvě o příspěvcích vašich přátel. Právě to by měl nový update vylepšit.

Určitě se vám stalo, že jste si chtěli na Facebooku dohledat svůj vlastní příspěvek z minulosti, nebo třeba přidat svůj komentář pod příspěvek vašeho kamaráda publikovaný před nějakou dobou.  Dosud bylo cestou k dohledání nekonečné scrollování dolů a rozklikávání See more posts", a to zkrátka není žádná zábava. Nová úprava umožňuje vyhledávat na základě jména uživatele a slova z obsahu příspěvku, jak je to vidět u hledaných slov „Jessica" a „wedding" na obrázku níže. Doplňujeme ovšem, že prozkoumávat takto nejde Timeline všech uživatelů, ale pouze u vašich facebookových přátel.

 

Celá nová funkcionalita byla vyvíjena primárně pro mobil. Mark Zuckerberg uvedl v době představení výsledků za třetí kvartál tohoto roku: „Minulý měsíc (červen 2014) byla v průměru provedena  1 miliarda mobilních vyhledávání denně. Je to skvělý milník a ukazuje, že se nacházíme v unikátní pozici, kdy můžeme lidem zodpovědět spousty otázek. Je to však jen začátek. V příštích několika letech hodláme učinit pokrok ve vyhledávání a obecně v oblasti umělé inteligence. Předpokládám, že tak poskytneme lidem ještě lepší přidanou hodnotu."


Vyhledávání příspěvků má fungovat pochopitelně i na desktopu.

I z toho je jasné, jak je mobilní vyhledávání pro Facebook důležité. Obecně se ale dá říci, že Facebook v této disciplíně zaostává. Revolucí měl být Graph Search, který funguje obstojně například při strukturovanějších dotazech typu „moji přátelé, co milují X a byli na místě Y" , je ale mnohem bezradnější, když zadáte jen dvě slova. Dle Search Engine Land se ale už při beta testování Graph Search ukázalo, že uživatelé na Facebooku nepokládají podobně složité dotazy naznačující nějaký konkrétná záměr. Spíše zdánlivě bezcílně brouzdají a jejich dotazy bývají kusé, často jsou ale spojeny právě s touhou vyhledat příspěvek z minulosti. Z tohoto pohledu přichází nová funkce se značným zpožděním. Přesto je to krok správným směrem, tedy směrem k uživateli. Vyhledávání můžete u svých účtů očekávat v rámci týdnů až měsíců. Bude uvolňováno postupně, během tohoto týdne by mělo být dostupné uživatelům s nastavenou „US English" a v rámci FB aplikace pro iPhone.

Zdroj: FB Neswroom. Search Engine Land, AllFacebook

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: