Facebook Mood Manipulator dokáže ovlivnit povahu příspěvků v news feedu

8. 7. 2014 | Petr Michl
Buďte pánem své nálady. Stáhněte si Facebook Mood Manipulator ovlivňující povahu příspěvků ve vašem news feedu.

Facebook svému veřejnému obrazu zrovna nepomohl. Před dvěma týdny se provalily informace o pokusu Facebooku z roku 2012, kdy se snažil měřit změnu nálady příspěvků uživatelů podle toho, jak pesimistické či optimisticé posty jim pouštěl do jejich news feedů. Ano, příval negativních zpráv vedl k tomu, že příspěvky lidí obsahovaly více negativismu (Kompletní studii s výsledky najdete zde). Kontrolované dávky optimismu pak měly opačný efekt. Pokud se chcete nyní cítit pány své nálady, máte možnost. Newyorská programátorka Lauren McCarthy vytvořila bezplatné rozšíření (tzv. add-on) internetového prohlížeče Google Chrome, který dovoluje upravit emoční naladění příspěvků vašeho facebookového news feedu. Nazvala ho Facebook Mood Manipulator.


Text příspěvku: „This make me very sad," a zároveň ukázka rozesmutnění článkem linkovaným na Facebooku a dopadu Facebook Food Manipulatoru nastaveného na maximální emoční zabarvení příspěvků.

Nejprve se vraťme k samotnému testu nálady. Facebook každodenně vybírá každému uživateli z cca 1500 okolo 10 % příspěvků, kterému zobrazí v jeho news feedu. Bere přitom v potaz uživatelovi preference a zároveň do vašeho života vpouští i reklamu inzerentů, kteří za to dostatečně zaplatili. Snaha ovlivnit náladu uživatelů není na internetu nic mimořádného. Neustále se někdo snaží změnit naše chování. Chce, abychom si přečetli článek, podepsali petici, vyplnili výzkum, koupili produkt či službu - nejčastější prostředek vzbuzení zájmu je právě působení na emoce. O něčem vypovídající je, že výkonná ředitelka Facebooku, Sharyl Sandberg, vyjádřila nebývale upřímně lítost primárně nad tím, že informace o výzkumu prosákly na veřejnost, nikoliv nad tím, že byl proveden. Nemohla si dovolit říct: Už se to nebude opakovat," protože by to nebyla pravda.

Ovlivňování nálady internetových uživatelů tedy není nic neobvyklého. Možná o to příjemnější je, že Facebook Mood Manipulator dává tak trochu zpět „moc do rukou lidu". Funguje pochopitelně pouze v prohlížeči Google Chrome a umožňuje nastavení míry pozitivního, emočního či agresivního zabarvení a také otevřenosti příspěvků ve vašem news feedu. Funguje na základě analýzy slov s pomocí softwaru Linguistic Inquiry and Word Count 2007, který byl využit i k zmíněnému výzkumu Faceboku. Účinnost samozřejmě není absolutní, pro nás je navíc nevýhodou absence českého slovníku. „Není to tak přesné pro krátkou větu nebo příspěvek. Celý systém byl vytvořen na základě proslovů a delších textů. Primárně není zamýšlen pod analýzu méně než 100 slov a jeho přesnost se zvyšuje, když projde několik odstavců," vysvětlila Lauren McCarthy pro The Atlantic. Zároveň ale dodala, že v tom může být i jistá výhoda. Facebook Mood Manipulator není o měnění na první pohled patrných módů příspěvků, jeho využívání ale může provádět drobné změny, které ale ve výsledku ovlivňují naši náladu více podprahovou a ne tak zřetelnou cestou.

Facebook Mood Manipulator si můžete stáhnout ZDE.

Zdroje: The Atlantic, LICW, lauren-mccarthy.com, The New York Times

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: