Facebook reaguje na krizi a vylepšuje videohovory i živá vysílání

27. 4. 2020 | Barbora Vičarová
Facebook reaguje na celosvětovou pandemii a představuje řadu novinek, které umožní lidem zůstat v kontaktu i na dálku ze svých domovů. Propojte se nově skrze Facebook Messenger Rooms, zavolejte do vylepšeného skupinového chatu na WhatsAppu nebo živě streamujte bez omezení.

Koronavirová krize je obří příležitostí pro všechny digitální služby založené na komunikaci a propojování uživatelů na dálku. A proto ani Facebook nezůstává pozadu a dostává svému heslu „Connecting People”. Přichází s novinkami v oblasti videohovorů, živých vysílání a komunikace mezi uživateli.

Skrze komunikační služby Facebooku, tedy Messenger a WhatsApp, se každý den hovorem propojí na 700 milionů uživatelů. V mnoha zemích se používání videohovorů zdvojnásobilo a strmě roste také zhlédnutí živých vysílání na Facebooku i Instagramu. Poptávka po propojení se v reálném čase, ať už s našimi blízkými nebo s internetovými celebritami, je čím dál větší, a Facebook se tak rozhodl na ni zareagovat a umožnit uživatelům vytěžit z ní co nejvíce.

Facebook Messenger Rooms

Kde jsou ty časy, kdy jsme se scházeli v chatovacích místnostech s různými tématy a povídali si zde o všem a o ničem. Právě tématické místnosti se rozhodl využít Facebook v nové službě Messenger Rooms, kterou spouští v rámci Messengeru a Facebooku samotného. Každý si nyní může vytvořit svoji vlastní místnost pro až 50 osob a vyzvat své přátele, aby se pomocí videohovoru přidali. 

Tématem vaší místnosti může být úplně cokoliv — můžete zde hostovat svoji narozeninovou oslavu na dálku, uspořádat si pravidelný knižní klub nebo vytvořit místo, kde proberete novou epizodu oblíbeného seriálu se všemi, kteří ji zrovna dokoukali. Využívat v ní můžete AR obličejové filtry, měnit pozadí i osvětlení vašeho záběru. Místnost pak můžete nasdílet do svého Facebookového feedu, do skupiny nebo události, případně soukromě sdílet v Messengeru. Tato novinka se postupně zpřístupňuje ve všech zemích a ačkoliv se zatím stále pohybujeme pouze v rámci Facebooku, podobný princip propojení se má brzy rozšířit také na Instagram, WhatsApp nebo do méně známého zařízení Portal, chytrého tabletu zkříženého s Alexou, které slouží ke spravování domácnosti a sdružuje rodinné příslušníky. 

Funkce Messenger Rooms bude v několika zemích spuštěna již tento týden, v těch ostatních (včetně Spojených států) pak v řádu několika následujících týdnů. V příštích měsících bude přidávání dalších rozšíření pokračovat.

WhatsApp Group Calls

Další využívanou platformou je také WhatsApp, který rozšiřuje možnosti videohovorů a brzy dovolí propojení skrze živý videohovor až pro 8 lidí najednou. WhatsApp stále sází na výhodu soukromí a šifrování end-to-end, které by nikomu nemělo dovolit vkrást se do vaší soukromé konverzace. 

Živá videa pro Facebook, Instagram a Portal 

Zkrátka nepřijdou ani milovníci živých vysílání, kterých taktéž neustále přibývá. Facebook se je snaží neustále vylepšovat a vyzývá uživatele, aby skrze ně pořádali lekce jógy, autorská čtení nebo třeba lekce vaření. Na Facebooku nyní do živého vysílání můžete přidávat hosty, vysílat v rámci pořádaných události a vybírat zde peníze nebo livestreamovat svoje hraní skrze Facebook Gaming App. 

Na Instagramu můžete nově sledovat a komentovat živá vysílání i z desktopu nebo livestreamy ukládat ke zpětnému zhlédnutí do IGTV, kde budou dostupné déle než dosavadních 24 hodin. 

Děti nebo randění skrze Facebook

Kromě těchto novinek Facebook dále pracuje i na nových platformách, které pokrývají tužby uživatelů. Zpřístupňuje například Messenger Kids, chatovací platformu pro děti a jejich rodiče, nebo randící Facebook Dating, tedy jakýsi Tinder křížený s Messengerem, skrze který navážete kontakt s vaším vysněným protějškem a můžete s ním rovnou skrze videohovor vyrazit na první rande. 

Facebook všemi těmito novinkami jasně reaguje na rostoucí poptávku po videokonferencích a snaží se dorovnat konkurenty, mezi které patří třeba v posledních měsících čím dál populárnější nástroj Zoom nebo už zavedený Skype. Výhodou Facebooku je široká paleta služeb, na kterou jsou zejména firmy v rámci reklamy zvyklé. Například jako jógové studio už pravděpodobně máte facebookovou stránku a možná i využíváte Skupin či Událostí  jste tedy v současné situaci jen krok od toho zde vysílat jógové lekce a rovnou za ně od uživatelů vybírat vstupné, vše v rámci jedné platformy.

Domácí hardware Portal může být v karanténě volbou, jak propojit jinak odřízlého seniora s rodinou a umožnit mu jednoduše se připojovat do rodinných videohovorů. Jsme tak jen krůček od scénáře známého ze seriálu Years and Years, kde se pomocí chytrého zařízení svolávala celá rodina a často se skrze něj dozvídala novinky a události, které se v rodině právě staly. Pokud bude vše fungovat jednoduše a spolehlivě, nic nebrání tomu skrze aplikace Facebooku prožívat celý den — pracovat, učit se, sportovat, vařit a nakonec vyrazit na koncert nebo posezení s přáteli.  

Štítky dokumentu: Facebook Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.