Facebook umožňuje díky AI převod 2D fotografií na 3D fotografie

4. 3. 2020 | Milada Zemanová
Facebook vyvinul umělou inteligenci, díky které mohou lidé vytvářet 3D fotografie bez toho, aby vlastnili nejmodernější fotoaparáty.

Facebook poprvé představil 3D fotografie v roce 2018. Dlouhou dobu však tato funkce byla k dispozici pouze mobilním telefonům s duálním fotoaparátem. Nyní si jí však budou moci vychutnat i uživatelé, jejichž telefony touto technologií nedisponují.

3D fotografie fungují na principu, že vezmou klasickou 2D fotografii a rozkouskují jí do jednotlivých vrstev. Ty se pohybují nezávisle na sobě podle toho, jak uživatel pohybuje se svým mobilem.

Několik let vývojáři Facebooku pracovali na alternativě, aby bylo možné vytvářet 3D fotografie i bez duálního fotoaparátu. A přišli s řešením, které může využít většina moderních telefonů, i když mají fotoaparát pouze s jednou čočkou. V současnosti přibližně jedna miliarda lidí nemá mobilní telefon s dvěma čočkami.

Tato funkce, kterou jistě ocení celá řada uživatelé Facebooku, je umožněna díky naprogramované umělé inteligenci. A právě ta zajistí převod 2D fotografie do jejich 3D podoby. Současně bude možnévytvářet i 3D selfies či aktualizovat starou fotografii, kterou nahrajete do svého počítače či mobilního telefonu.

Vývojáři z Facebooku k této technologii uvedli, že čelili celé řadě výzev. Mezi nimi bylo například programování funkce, která správně odvodí 3D pozice rozsáhlé palety předmětů či či optimalizace systému tak, aby fungoval na zařízení na typických mobilních procesorech během zlomku sekundy.

Pro testování zmíněné funkce byly využity miliony veřejně dostupných fotografií. Pokud vás zajímají technické detaily umělé inteligence, dozvíte se je na blogu Facebooku.

Zdroje: TechCrunch, Facebook

 
Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: