Facebook uvedl vlastní bazar Marketplace. Začaly se na něm prodávat drogy, zbraně a děti

7. 10. 2016 | Petr Michl
Dle informací Facebooku nakupuje každý měsíc přes na něm vytvořené Skupiny na 450 milionů lidí. Nyní jim to ulehčí mobilním tržištěm Marketplace v jeho aplikaci.Od dob zamýšlené seznamky pro studenty Harvardu nabral Facebook nespočet dalších funkcí. Jednou z nejvíce živelných je to, že přes něj lidé začali prodávat. Tím nemyslíme skrze reklamy, za které mu inzerenti platí, ale mezi sebou. I proto před časem Facebook usnadnil prodej ve Skupinách. Tento týden usnadnil bazarový prodej ještě více spuštěním Marketplace.

Dle informací Facebooku nakupuje každý měsíc přes na něm vytvořené Skupiny na 450 milionů lidí, může přitom jít o prodej mezi sousedy i o zasílání speciálního zboží mezi sběrateli z druhého konce světa. Právě pro ně otevřel tento týden Marketplace. Když ve facebookové nativní aplikaci kliknete na nakupovací tlačítko naspodu displeje, otevře se vám nabídka věcí na prodej od lidí z vašeho okolí, jde ale vyhledávat také dle zboží, lokace nebo konkrétního města.

Pokud si najdete kousek, který musíte mít, klikněte na produktový detail. Můžete si zobrazit i prodejce a kontaktovat ho přímou zprávou.

Vše je velmi přehledně vysvětleno v následujícím videu.

Je potřeba dodat, že Facebook si nadále z takto zprostředkovaných prodejů nebere žádné provize. Možná to v budoucnu změní přímo uvnitř aplikace integrovaná a rozšířená možnost platby. Prozatím lze ale Facebook chválit, že se rozhodl poskytovat prospěšnou službu, z které nemá přímé peníze. Podobně jako mají Google nebo Seznam.cz své mapy.

Dosavadní události ukazují, že z tohoto hlediska Facebook naplňuje rčení „pro dobrotu na žebrotu". Zatím mu totiž Marketplace působí především starosti. Od tohoto týdne funguje částečně na 4 trzích, v USA, Velké Británii, na Novém Zélandu a Austrálii. Lidé toto nové tržiště začali využívat k prodeji všeho možného a tím nemyslíme rozhodně jen použitá kola a nábytek. V nabídce se objevily například zbraně, děti, či drogy.

Facebook potvrdil BBC, že za to může technická závada, jež způsobila odstávku systému, který měl v nabídkách monitorovat a skrývat zakázané předměty. Pracujeme na odstranění problému budeme pečlivě monitorovat naše systémy, abychom zajistili identifikování a odstranění porušení (podmínek - pozn. red.) předtím, než poskytneme přístup na Marketplace dalším lidem. Za tuto záležitost se omlouváme," uvedla mluvčí produktového vývoje, Mary Ku.

Ačkoliv Facebook nezískává z těchto prodejů provize, benefitem pro něj je, že lidé na něm řeší svou další osobní potřebu a tráví na něm více času. Jsou pak také logicky vystaveni po delší dobu reklamě. Negativní stránkou věci je ovšem to, že modrá sociální síť napomáhá nejen šedé, ale i černé ekonomice. Ač je na něm například zakázán prodej zbraní, údajně jen v měsíci červnu udělil ban 500 příspěvkům či stránkám, které zbraně prodávaly.  

Pokud bude chtít mít svůj Marketplace čistý, bude muset systémy filtrující nabídky ještě pořádně odladit. S rozšířením na další trhy, včetně toho českého, si tak asi budeme muset déle počkat.

Zdroje: NY Times, The Verge, Facebook Newsroom

Štítky dokumentu: Facebook Reklamy na Facebooku

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: