Faceboook dává uživatelům větší kontrolu nad jejich news feedem

10. 11. 2014 | Petr Michl

Algoritmus news feedu Facebooku je poměrně nevyzpytatelný a nemusí nutně pracovat tak, jak by si všichni uživatelé přáli. Facebook proto přináší nové možnosti, jak mohou ovlivnit, co se jim na jejich Zdi zobrazí, a co nikoliv.

V čem je algoritmus Facebooku zákeřný? Především v tom, že do značné míry touhu vidět příspěvky ve vašem news feedu slučuje s interakcí - jen vnitřní potěšení statusem nestačí, chce to ještě like či komentář, nebo také brzy další příspěvky od jeho autora nemusíte vidět.  To může vést k tomu, že se vám někteří vaši přátelé či oblíbené stránky začnou ztrácet z očí, aniž byste to skutečně chtěli. Facebook si to uvědomuje a jeho nové úpravy dávají více síly do rukou uživatele. Ukazuje to video z blogu Facebooku, kterým provází produktový manažer Greg Marra.

¨

Cílem nového nastavení je umožnit uživatelům rychle zrušit či obnovit sledování přátel, stránek a skupin (unfollow a refollow - pozn. red.).  Vylepšením ovšem také je, že po otevření dropdownu vpravo nahoře u příspěvku nemusíte pouze vynášet absolutní soudy. Lze říci, že toho chcete vídat od autora konkrétního příspěvků méně (See less from user XY).

Novinkou je také seznam přátel, stránek a skupin, které jste viděli v posledním týdnu nejčastěji. Z něj pak lze rychleji vyfiltrovat ty, co neodpovídají vašim preferencím. Podobně je dostupný i seznam těch, u nichž jste v minulosti zrušili sledování, takže můžete případně vaše rozhodnutí přehodnotit. Do „News Feed Settings" se dostanete také přes výše zmíněný dropdown u jednotlivých příspěvků.


Změny se začaly údajně objevovat v desktopové i mobilní verzi již v pátek. Pravděpodobně se ale jedná o postupný roll out, u nás se ještě neprojevily.

Prosba redakce:

Když už mluvíme o tématu news feedu... Potěšilo by nás, kdyby se k vám podobné články dostávaly i skrze něj co nejčastěji. Bohužel nám v tom Facebook v poslední době pomáhá o poznání méně než v minulosti. Proto na vás máme prosbu. Nastavte si prosím na naší facebookové stránce možnost „Dostávat upozornění" či v anglické verzi Get Notifications". Pak vám naše články neutečou a budete se rozhodovat o jejich čtení sami, nikoliv podle vrtochů algoritmu. Návod je na obrázku níže.Ano, víme. Jsou to odsud dva kliky a uvědomujeme si, že to je dlouhá cesta. Jako motivaci navíc vás prosíme způsobem, který na Facebooku neuvidíte: roztomilým GIFem.Fakt by nám to udělalo radost. Tak jen do toho. Díky moc!

Tým Marketing Journalu


Zdroj: Newsroom Facebook

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: