Faceboook zažil dosud nejsilnější kvartál. Jeho obrat se blížil 6 miliardám dolarů

28. 1. 2016 | Petr Michl
Počet uživatelů roste už Facebooku poskrovnu, ale neplatí to pro reklamní příjmy. V posledním kvartále utržil 5,6 miliard dolarů. Rok předtím v Q4 přitom získal o 2 miliardy méně.

Vánoční sezona je pro online prodejce zpravidla tou nejdůležitější a odrazilo se to i na ekonomických výsledcích Facebooku. Ten uvedl na včerejším představení ekonomických výsledků za 4. kvartál loňského roku, že se jednalo o jeho dosud nejúspěšnější čtvrtletí.

Obrat se mu zvýšil na 5,84 miliard dolarů, loni přitom utržil za stejné období 3,85 miliardy a jeho čistý zisk činil 701 milionů. Letos se však vyšplhal na více než dvojnásobek, konkrétně na 1,56 miliardy dolarů.

Naprostou většinu obratu Facebooku tvoří reklamní příjmy, které se na něm ve 4. kvartále 2015 podílely 5,6 miliardami dolarů, o 400 milionů více, než činily odhady analytiků. V meziročním srovnání za dané období narostly reklamní příjmy o 3,6 miliardy.

Geograficky je zdaleka nejdůležitější pro Facebook oblast USA a Kanady, která generovala 2,8 miliardy dolarů reklamních příjmů. Inzerenti z Evropy přispěli částkou 1,4 miliardy dolarů.

Zajímavé je srovnání obratu na uživatele, zde je mezi regionem USA a Kanada a Evropou ještě větší rozdíl. Průměrné reklamní příjmy na evropského uživatele činí 4,5 dolaru, u prvním případě to je 13,5 dolaru. Trhy v Asii, Pacifiku i Africe představují nicméně stále příležitost k růstu. Příjmy na uživatele zde nepřesahují ani v jednom případě 1,6 dolaru.Růst uživatelské základny je nyní již velmi pozvolný. S 1,04 miliardami denně aktivních uživatelů v Q4 můžeme mluvit o nárůstu jen 40 milionů uživatelů oproti třetímu kvartálu loňského roku. V posledním kvartálu roku 2014 měl přitom Facebook 890 milionů aktivních uživatelů.

Čím dál výraznější je svázanost Facebooku se sférou mobilních zařízení. 80 % z jeho reklamních příjmů v Q4 2015 pochází z mobilních zařízení. Tento údaj se nezdá nijak přehnaný, pokud dodáme, že počet uživatelů, kteří přistupují na Facebook alespoň jednou měsíčně pouze z mobilních zařízení, stoupl v posledním kvartále na 823 milionů, v třetím kvartále roku 2015 to bylo přitom jen 727 milionů uživatelů.

Zdroj: MarketingLand

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.