Hlasové volání na Facebooku je v USA dostupné všem uživatelům Androidu

19. 4. 2013 | Petr Michl

Změna hlavního zacílení Facebooku na mobilní zařízení odstartovala relativně nedávno, na začátku minulého roku. Od té doby v této oblasti dokázala největší sociální síť provést řadu změn. Krátce po představení platformy Facebook Home, která překrývá operační systém telefonu, je tu nyní navíc o něco blíže možnost, že Facebook nahradí telefonní přístroj v jeho základní funkci – tedy volání. Facebook odhalil funkci hlasového VoIP volání pro uživatele Facebook Home a Android Messenger App v USA. Stejná možnost pro uživatele iOS aplikace FB byla představena na konci února. Zdá se tak, že na „domácí půdě" může Facebook brzy pořádně uškodit tradičním mobilním operátorům.


Zajímavostí je, že na Facebook Home je klasické volání přes telefonu poněkud schované. Jak ukazuje obrázek níže, nachází se mezi aplikacemi. Hlasové volání jde vyvolat u Android Messenger App skrze kliknutí na „Free Call" na facebookové profilu volaného, na Facebook Home to jde z chatovací podoby „Chat Heads" kliknutím za tři tečky za jménem.
Nelze rozhodně říct, že by možnost VoIP volání přes telefony byla nějakou novinkou. Pokusy o Skype telefony jsou staré řadu let, v roce 2011 se objevila aplikace Viber a jsou tu i další konkurenti jako Tango a Google Voice. Před USA ostatně Facebook umožnil hlasové volání ve více než dvacítce jiných zemí. Mění se však ekosystém, jenž je nyní pro tento styl volání mnohem příznivější. Do karet hraje navíc posun v infrastruktuře veřejných wi-fi spotů zdarma, které jsou nyní v každé druhé kavárně, i v oblasti datových balíčků operátorů. Obzvláště to pak platí pro USA, kde je 4G realitou. Nevýhodou všech marginálnějších aplikací pro hlasové volání je to, že je musí mít i vaši přátelé – a to v jejich širším okruhu obvykle neplatí. Vzhledem k tomu, že se pro Facebook v Americe stávají mobilní zařízení pomalu hlavním kanálem přístupu uživatelů, bude tento problém mnohem menší. A předpověď, že budoucností operátorů je především být poskytovatelem mobilních dat, se pravděpodobně naplní o něco dřív.

Zdroje: www.allfacebook.com, www.techcrunch.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: