I v Británii budou platit s mobilními telefony ve velkém – doslova „Everything Everywhere“

31. 8. 2012 | Petr Michl
Mobilní platby na obzoru: Mastercard uzavřel smlouvu s největší telekomunikační společností v Británii.

I v Británii budou platit s mobily ve velkém, doslova „Everything Everywhere“. Přesně tak se totiž jmenuje tamní největší telekomunikační společnost ovládající operátory Orange a T-Mobile ve Spojeném království. Ta nyní uzavřela dohodu s Mastercard. Díky ní by měly obě společnosti v průběhu příštích 5 let vyvíjet digitální platební metody pro 27 milionů zákazníků Everything Everywhere. Médiím k tomu řekly: „Toto nové strategické partnerství podpoří urychlené přijetí zabezpečených mobilních plateb… které usnadní placení za zboží a služby lidem i malým podnikům.“

Jedním z prvních produktů, který by k tomu měl napomoci, je platební platforma využívající technologii NFC (Near Field Communication). Ta umožní zákazníkům bezdotykové mobilní platby u více než 100 000 maloobchodů ve Velké Británii. To je samozřejmě zatím poměrně malý počet oproti plánovaným 7 milionům platebních míst v USA využívajícím PayPayl. Je to ovšem jen jeden z prvních kroků, při dalším „našlapování“ se nicméně zdá jako velice rozumné PayPal následovat. PayPal účet se zdaleka nerovná bankovnímu, lidé si na něj prostě pošlou dostatek peněz na den či týden. Bez obav o veškeré úspory je pak strach z technologie, při jejímž používání přiložíte k NFC modulu mobilní telefon a on si odečte cenu vašeho nákupu, o poznání menší. I proto by zmíněný první stupeň rozvoje vzájemné spolupráce měl používat právě tento „pre-pay“ koncept.

Jedním z mnoha konkurentů v oblasti mobilních plateb je i aplikace Pingpit bankovního domu Barclays.

 

Technologie NFC je zatím tak trochu nafouknutou bublinou, jež na většině míst v kontinentální Evropě nefunguje nebo funguje v zanedbatelném měřítku. Pokud mají ovšem někde zákazníci překonat svůj strach, je to na nejvyvinutějším evropském mobilním trhu ve Velké Británii. „Boj o digitální peněženku“ tu ostatně už před nějakou dobou začal. Bankovní dům Barclays má aplikaci Pingpit, která umožňuje platit či přeposílat peníze až do výše 750 liber denně. „Peněžní zprávy“, jež pomáhají třeba i při online platbách, doručuje O2 Wallet. Visa pak má svou V.me aplikaci pamatující si detaily platební karty a usnadňující NFC platby. Mastercard již nyní spolupracuje s operátorem Orange na aplikaci Quick Tap, která má za účel také zprostředkovat NFC platby.

Dalším cílem partnerství Mastercard a Everything Everywhere je i zasílání plateb mezi lidmi nebo čerpání peněz pro platby přímo z bankovního účtu. K takovýmto úvahám je nicméně potřeba i změna vnímání moderních platebních metod lidmi.

 

Redakce doporučuje: PayPal míří do milionů kamenných prodejen, třást se může i Visa a MasterCard

 

Zdroje: www.nfcworld.com, www.bbc.co.uk, www.paymenteye.com
 

Štítky dokumentu: Facebook Mobilní aplikace YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: