Instagram oficiálně testuje možnosti pro skrytí lajků. Je možné, že se rozšíří i na Facebooku

16. 4. 2021 | Petr Michl
CEO Instagramu potvrdil dohady. Opět testují skryté lajky u příspěvků. Na samotných uživatelích bude rozhodnutí nevidět lajky na příspěvcích dalších (uživatelů), jejich vypnutí jen u vlastních příspěvků, nebo zachování současné verze. Novinkou jsou ovšem vážné úvahy o zavedení skrytí lajků i na Facebook.

Mnoho uživatelů Instagramu po celém světě zaznamenalo na konci února zmizení počtu lajků u svých příspěvků. Instagram se k tomu tehdy nechtěl příliš vyjadřovat. Nyní ovšem došlo k oficiálnímu upřesnění přímo od CEO Instagramu. 

prvnímu testování slibované funkce skrytí lajků pro každého, s výjimkou majitele účtu, došlo již na podzim roku 2019. Platforma však evidentně stále nemá potřebná data (nebo spíše odvahu) k tomu, aby funkci vypustila na ostro. Projekt sice odstartoval před téměř rokem a půl, ale s ohledem na pandemickou situaci, se  Instagram zabýval jinými aktivitami a tuto odsunul do pozadí. Nyní tomuto tématu začala být opět věnována pozornost, ale uvažuje se o tom, že funkce bude volitelná. Bude tedy jen na samotných uživatelích, zda chtějí lajky u příspěvků skrýt nebo nikoliv. To bylo dosud pouhé dohady, které ovšem nyní potvrdil šéf celé sociální sítě. 

Adam Mosseri uvedl

„Minulý rok jsem začali skrývat počítadlo lajků pro malou skupinu uživatelů, abychom viděli, zda-li to sníží tlak při sdílení na Instagramu. Někomu to pomohlo a někdo chtěl stále lajky vidět, především proto, aby viděl, co je populární. Testujeme proto nyní novou možnost, která vás nechá rozhodnout ten nejlepší způsob pro vás — ať už to je rozhodnutí nevidět lajky na příspěvcích dalších (uživatelů), jejich vypnutí jen u vlastních příspěvků, nebo zachování současné verze." 

Popsanou dobrovolnou variantu Instagram již testoval. O screenshot se na svém účtu podělil výzkumník aplikací, Alessandro Paluzzi. Zároveň uvedl, že by uživatelé měli mít možnost počet skrýt během publikování, ale také zpětně. Instagram by měl také testovat možnost skrýt počet lajků u příspěvků jiných uživatelů. Zde by se patrně jednalo o možnost v nastavení v rámci uživatelova účtu. 

 

Úplnou novinkou je ovšem Mosseriho přiznání toho, že testovaná možnost není uvažována jen pro Instagram. Skrytí lajků možná dorazí i na Facebook. 

Původní myšlenkou stojící za zavedením této funkce, byla snaha platformy snížit tlak na její uživatele. Mosseri na svém účtu již dříve uvedl, že Instagram hodlá zavést funkci, která možná uškodí byznysu, ale pomůže psychickému stavu uživatelů. S obavami na ni nahlížejí značky i influenceři, pro které jsou lajky jedním z důležitých ukazatelů jejich úspěšnosti. Facebook však již během loňského testování inzerenty uklidňoval, že lajky, prokliky nebo komentáře na Facebooku a Instagramu nemají vliv na metriky jako povědomí o značce, schopnost si značku vybavit nebo na konverze. I přesto se však zdá, že pokud funkce nakonec bude oficiálně spuštěna, bude to v této dobrovolné variantě. 

Zdroje: socialmediatoday.com, Twitter / Adam Mosseri

Štítky dokumentu: Instagram
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.